Ознака: Корнавирус

Трамп најави распуштање на работната група против коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека Белата куќа постепено ќе ја распушти работната група за борба против коронавирусот, во време кога земјата влегува во...

Макрадули: Борбата против вирусот и заштитата на планетата мора да биде...

Денот на планетата Земја не смее да биде во сенка на ковид-19. Впрочем, борбата против вирусот и заштитата на планетата мора да биде заедничка....

Во Британија за еден ден 847 починати од коронавирус

Според последните податоци, во Велика Британија починале 847 луѓе во последните 24 часа, а бројот на нови случаи е 5.599. Така, бројот на пријавени случаи...

Пејачката Пинк објави дека има коронавирус

Пејачката Пинк објави дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека се чувствува добро и дека заедно со нејзиниот тригодишен син ги почувствувале симптомите...

Нема докази дека коронавирусот се пренесува преку прехранбени производи

Моментно нема докази дека коронавирусот се пренесува преку прехранбени производи. Најголем ризик, кога станува збор за ковид-19 и намирниците е метежот од други луѓе...

Нетанјаху во самоизолација

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба да се тестира, соопштиле властите....

Бесплатна телефонска линија за услугите и сервисите на МВР, редуцирани контактите...

Министерството за внатрешни работи од утре во функција ги става бесплатната телефонската линија 080000201 и мејлот [email protected] каде граѓаните (на македонски и албански јазик) ќе можат...

Поранешниот пратеник Богоевски во самоизолација, допатувал од Германија

Поранешниот пратеник Павле Богоевски на својот профил на „Фејсбук“ објави дека е во самоизолација, откако претходно патувал во Германија, држава со среден ризик од...

Коронавирусот ги врати сеќавањата на вариола вера

Последната епидемија на големи сипаници или вариола вера во светот избувна токму на просторот на некогашната Југославија, во март 1972 година. Инфекцијата однела 40...