Ознака: Корнавирус

СЗО препорачува два нови лека во борбата против ширењето на омикрон

Податоците на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека омикрон, кој ја избегнува заштитата што ја обезбедуваат повеќето вакцини и терапии, е идентификуван во 149...

Омикрон е почеток на крајот

„Атлантик“ ги пренесува искуствата на Американците по појавата на новата варијанта на ковид-19 Имам чувство дека сите што ги познавам имаат ковид-19. За време на...

Постоечките вакцини се ефикасни и против новиот вид на вирусот

Експертите на ЕУ заклучија дека актуелните вакцини против коронавирусот се ефикасни против новиот вид откриен во Велика Британија, објави германската влада. - Според сè што...

Иницирани 25 стручни надзори за утврдување лекарска грешка во лекувањето на...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат досега иницирал 25 стручни надзори кои треба да покажат дали имало лекарска грешка во лекувањето на починатите пациенти од...

Во три црногорски градови се воведува полициски час

Од понеделник па до 12 октомври, во црногорските градови Никшиќ, Беране и Андријевица, ќе биде забрането напуштање на домовите, поради зголемувањето на случаите на...

Нови 58 случаи на коронавирус во Хрватска

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 58 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи порасна на 633. Меѓу нив 111...

Ќе ја споделиме нашата вакцина „коронавак“ со светот

На бирото на извршниот директор на кинеската компанија „Синовак“, Јин Веидонг, во неговата канцеларија во Пекинг, се наоѓаат неколку епрувети со вакцина против коронавирус...

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренос на ковид-19 преку...

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но се залага за дополнителни...

Осуммина од 25-те новозаразени во Грција се туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од 25 потврдени случаи на инфекција,...

Белградската „Арена“ станува ковид-болница

Од понеделник спортската „Арена“ ќе се користи како ковид-болница во која ќе има 500 болнички кревети и сите услови за прием на заразените. Ортопедската...