Ознака: конфликт

Хамас прослави 35 години од основањето, Синвар предвидува конфликт со Израел

Стотици илјади Палестинци денеска се собраа во центарот на Газа за да ја одбележат 35-годишнината од основањето на екстремистичкото движење Хамас, чии лидери предвидоа...

Путин: Директен конфликт меѓу НАТО и Русија би довел до глобална...

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека директен судир меѓу НАТО и Русија би бил многу опасен чекор, што би довел до глобална катастрофа. На прес-конференцијата...

Европа треба да се подготви за долготраен конфликт во Украина

Марк Ленард Нуклеарното сениште повторно ја прогонува Европа. Неодамна рускиот претседател Владимир Путин нареди мобилизација на околу 300.000 резервисти и најави дека ќе ги...

Еуроактив: Што е следно за украинскиот конфликт?

Евидентно е дека претседателот на Русија, Владимир Путин, токму конфликтот во Украина го вклопи како „дел од отпорот на Русија кон НАТО-експанзијата на исток“....

Блумберг: Првите шест месеци променија безброј животи и светскиот поредок, следните...

Блицкригот на Русија одамна е завршен, отстапувајќи им го местото на побавни воени операции на југот на територијата на Украина. Оттогаш минаа шест месеци,...

Неутралноста како рецепт за безбедност во Украина

ИСТАНБУЛСКИОТ ПРЕДЛОГ И ШАНСАТА ЗА МИР НА ИСТОКОТ ОД ЕВРОПА Истанбулскиот предлог предвидува многу поинаков механизам за обезбедување на безбедноста на Украина, кој предвидува таа...

Руски генерали како глинени гулаби

Куриозитет на руско-украинскиот воен конфликт Вашингтон постојано ја известувал Украина за очекуваните движења на руските трупи и за локациите и други детали за мобилните седишта...

Како треба да заврши конфликтот во Украина?

Можеби се чини дека дипломатијата тешко оди во однос на решавањето на конфликтот во Украина, но многу е полоша алтернативата, како што е продолжување...

Спорот меѓу Скопје и Софија би можел да прерасне во „замрзнат...

Сега е вистински момент за решавање на отворените прашања меѓу Бугарија и земјава, доколку тоа не се случи во блиска иднина спорот би можел...

Зголемувањето на нуклеарниот арсенал не е одговор на конфликтот во Украина

Од украинското искуство многу лесно може да се согледа и да се заклучи дека дури и најмалата нуклеарна одбрана е корисна во ерата на...