Ознака: конфликт

Демилитаризирана зона од 100 километри меѓу Украина и Русија

Тоа треба да биде наша работа, исклучиво меѓу нас, меѓу Украина и Русија. А тоа е прашањето за крајот на војната. Верувам дека тоа...

Зошто конфликтот во Судан е тревога за светот

Во борбите, кои започнаа додека Судан се обидуваше да премине кон демократија, веќе загинаа стотици лица, а милиони останаа заробени во урбаните области каде...

Не сакаме ситуацијата во Украина да се претвори во конфликт меѓу...

Вашингтон не сака ситуацијата во Украина да ескалира во конфликт меѓу Русија и САД, изјави координаторот за стратешки комуникации на Белата куќа Џон Кирби. -...

Приштина ќе се обиде да предизвика конфликт, предупредува Анѓелковиќ

Приштина преку разни провокации ќе се обиде да предизвика конфликти на територијата на Косово и Метохија - изјави поранешниот претседател на Извршниот совет на...

Има или нема Македонци што учествуваат во руско-украинската војна?

На 27 февруари, само неколку дена по почетокот на руската инвазија во Украина, претседателот на Украина, Володомир Зеленски, апелираше до граѓаните на странските земји...

Најбогатите украински бизнисмени во вкрстен оган

Руските високи бизнисмени и заплената на нивното богатство како дел од санкциите што ги воведе меѓународната заедница беа честа тема на светските медиуми. Меѓутоа,...

САД и предлогот за решавање на украинскиот конфликт

„Форин аферс“: Планот за Украина да ги вклучи руските интереси Американскиот магазин „Форин аферс“ пишува дека „Западот мора да подготви политички план за решавање на...

Зеленски во Вашингтон, Медведев во Пекинг

Нови моменти во руско-украинскиот конфликт фрлаат дополнително светло на развојот на настаните. Многумина интензивирањето на дипломатските контакти на највисоко ниво на двете завојувани страни...

Зимава Европа мора да се подготви за 100.000 украински бегалци

Првиот човек на Норвешкиот совет за бегалци (НРЦ) предупреди за можен нов бран на украински бегалци поради уништувањето на енергетската инфраструктура и прекините во...

Како Украинците се држат до нормалното функционирање во време на конфликт

Во Украина, луѓето се држат до нивните редовни рутини и ритуали најдобро што можат, што често може да изгледа надреално бидејќи обичното се судира...