Ознака: конфликт

Приштина ќе се обиде да предизвика конфликт, предупредува Анѓелковиќ

Приштина преку разни провокации ќе се обиде да предизвика конфликти на територијата на Косово и Метохија - изјави поранешниот претседател на Извршниот совет на...

Има или нема Македонци што учествуваат во руско-украинската војна?

На 27 февруари, само неколку дена по почетокот на руската инвазија во Украина, претседателот на Украина, Володомир Зеленски, апелираше до граѓаните на странските земји...

Најбогатите украински бизнисмени во вкрстен оган

Руските високи бизнисмени и заплената на нивното богатство како дел од санкциите што ги воведе меѓународната заедница беа честа тема на светските медиуми. Меѓутоа,...

САД и предлогот за решавање на украинскиот конфликт

„Форин аферс“: Планот за Украина да ги вклучи руските интереси Американскиот магазин „Форин аферс“ пишува дека „Западот мора да подготви политички план за решавање на...

Зеленски во Вашингтон, Медведев во Пекинг

Нови моменти во руско-украинскиот конфликт фрлаат дополнително светло на развојот на настаните. Многумина интензивирањето на дипломатските контакти на највисоко ниво на двете завојувани страни...

Зимава Европа мора да се подготви за 100.000 украински бегалци

Првиот човек на Норвешкиот совет за бегалци (НРЦ) предупреди за можен нов бран на украински бегалци поради уништувањето на енергетската инфраструктура и прекините во...

Како Украинците се држат до нормалното функционирање во време на конфликт

Во Украина, луѓето се држат до нивните редовни рутини и ритуали најдобро што можат, што често може да изгледа надреално бидејќи обичното се судира...

Хамас прослави 35 години од основањето, Синвар предвидува конфликт со Израел

Стотици илјади Палестинци денеска се собраа во центарот на Газа за да ја одбележат 35-годишнината од основањето на екстремистичкото движење Хамас, чии лидери предвидоа...

Путин: Директен конфликт меѓу НАТО и Русија би довел до глобална...

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека директен судир меѓу НАТО и Русија би бил многу опасен чекор, што би довел до глобална катастрофа. На прес-конференцијата...

Европа треба да се подготви за долготраен конфликт во Украина

Марк Ленард Нуклеарното сениште повторно ја прогонува Европа. Неодамна рускиот претседател Владимир Путин нареди мобилизација на околу 300.000 резервисти и најави дека ќе ги...