Ознака: конститутивна седница

Загржен сум за се она што следи утре по конституивните седници...

Српкиот претседател Александар Вучиќ изрази загриженост по најавата за утрешните конститутивните седници во Северна Митровица, согласно изборите кои беа бојкотирани од србите на Косово,...

Националната комисија за УНЕСКО одржа конститутивна седница

Националната комисја за УНЕСКО ја одржа конститутивната седница на платформата „Зум“. По службена должност претседател на Комисијата е министерката за култура, Ирена Стефоска, која ги...

Потписите за реизбор на Џафери потврдија дека има мнозинство во Собранието

Талат Џафери е предложен за уште еден четиригодишен мандат за претседател на Собранието, со 62 потписи на пратениците од СДСМ и Коалицијата „Можеме", ДУИ...

Конститутивната седница за избор на Џафери закажана за 12 часот

Претседавачот Талат Џафери за денеска во 12 часот го закажа продолжението на првата конститутивна седница на Собранието. На седницата Џафери треба да биде реизбран за...

Не се знае дали ќе се одржи седницата за избор на...

Се уште не се знае дали денеска ќе се одржи седницата на која треба да биде реизбран Талат Џафери за претседател на Собранието. Се очекува...

Конститутивната седница на која требаше да се реизбере Џафери нема да...

Продолжението на конститутивната седница на Собранието на која тебаше да се реизбере претседавачот и претседател на минатиот собраниски состав Талат Џафери нема да се...

Неизвесно продолжувањето на конститутивната седница

Разговорите за продолжување на конститутивната седница уште се во тек, објавија повеќе медиуми повикувајќи се на извори во Собранието, без да прецизираат за деталите,...

Џафери го откажа продолжението на конститутивната седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, поради објективни семејни причини не го закажа продолжението на седницата, и покрај најавите, соопштија од неговиот Кабинет. - Претседавачот...

Собранието ги верификуваше мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан, ниту пак против, верифицирани се мандатите на сите 120 пратеници, со што е избран новиот парламентарен...

Пратениците под маски пристигнуваат на Конститутивната седница, на влезот им се...

  Конститутивната седница на новиот парламентарен состав се одржува под засилени мерки за заштита од коронавирус. Пратениците веќе почнаа да пристигнуваат во Собранието, каде задолжително...