Ознака: Ковид – 19

Резултати што ветуваат

Експертите низ светот секојдневно вложуваат натчовечки напори за наоѓање лек против коронавирусот. Оптимистичка вест доаѓа од Австралија, од универзитетот „Квинсленд“ во Бризбејн, каде што...

Преземете ги искуствата од оние што постигнаа најдобри резултати: од Кинезите!

(Отворено писмо до министерот за здравство на Република Македонија) Господине министер, Ви се обраќам како лекар специјалист со 35 години работно искуство, од кои веќе две...

Се мереше температурата на учесниците на лидерската средба кај претседателот

Во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во тек е лидерска средба, на која присуствуваат претседатели и претставници нa политичките партии од власта...

Партиите едногласни за одложување на изборите

Лидерите на политичките партии во земјава речиси едногласно повикаа на одложување на изборите закажани за 12 април, откако стана јасно дека ширењето на вирусот...

Министерството за правда презеде мерки за зголемена заштита на граѓаните во...

Во правец на реализација на мерките и препораки за заштита и превенција од ковид-19 донесени од страна на Владата на 19-тата седница од 14.03.2020...

„А1 Македонија“ нуди бесплатна услуга за видео конференција

„А1 Македонија“ ги продолжува активностите како поддршка за сите свои корисници со цел поедноставно секојдневие во новонастанатата состојба предзивкана од ковид-19 вирусот. Од денеска, А1...

Во некои прекинати првенства прогласени шампионите

Ковид-19 и понатаму зема замав. Во претходните неколку дена се проширува и списокот на познати спортисти, кои се позитивни на новиот коронавирус. По НБА-ѕвездите...

Како се бори Европа со ковид-19?

Како што бројките на заболени и починати лица од коронавирусот секојдневно се менуваат, односно растат, така и секоја од европските земји, на дневна основа,...

Максимално почитување на препораките за справување со вирусот

Ширењето на вирусот ковид-19 зема сè поголем замав низ светот, а повеќето земји преземаат крајно ригорозни мерки за да спречат вирусот да зарази што...

Ѕвездата на „Хари Потер“ негира дека е заразена од ковид-19

Актерот Даниел Редклиф (30) беше жртва на суров трик што не се случи во еден од неговите филмови од сеијалот „Хари Потер“, туку во...