Ознака: Ковид – 19

Се откажуваат и воени вежби

Дали опасностите од коронавирусот и ширењето на заразната болест се можни пречки за нормално функционирање на светските армии и за дејствување на воениот сојуз...

Битка за здравјето

И додека еден дел од населението продолжува со својот неодговорен однос, вклучувајќи ја и докторката што се скијала во Италија, а потоа брзала да...

Одложено финалето од Копа дел реј

Финалето на Кралскиот шпански куп помеѓу Реал Сосиедад и Атлетик Билбао е одложено поради корона вирусот, потврди Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ). Мечот требаше да се...

Вакцината за коронавирус на која работи Израел ќе биде тестирана за...

Вакцината против коронавирусот, на која работат израелските научници, ќе биде подготвена за тестирање за неколку недели, но нема да биде достапна со месеци заради...

СЗО прогласи глобална пандемија на коронавирусот

Епидемијата на новиот коронавирус, ковид-19 го достигна тоа ниво што може да се нарече пандемија, соопшти Светската здравствена организација на денешниот дневен брифинг. СЗО ја дефинира...

Патничките возови се дезинфицираат против коронавирусот

Државни железници се приклучи на иницијативата за спречување на ширењето на вирусот ковид-19, откако владата донесе мерки за превенција од вирусот за заштита на...

Пронаоѓањето вакцина против коронавирусот е во ек

Пронаоѓањето вакцина против новиот коронавирус или Ковид-19 е во полн ек, но ќе потрае барем уште една година додека не биде подготвена, а веќе...

Италија ги затвора сите училишта и универзитети до средината на март

Владата на Италија донесе одлука од утре да ги затвори сите училишта и универзитети до средината на март поради епидемијата на коронавирус, јави агенцијата...

СЗО за разликите помеѓу сезонскиот грип и коронавирусот

Ковид-19 и грипот ги имаат истите симптоми и се шират слично, но меѓу нив има значителни разлики. Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос...

СЗО: Смртноста од коронавирусот повисока од грипот, но ширењето може да...

Околу 3,4 отсто од луѓето кај кои е потврден вирусот Ковид-19 починале што е повеќе од стапката на смртност од сезонскиот грип која е...