Ознака: климатски промени

ОАЕ, Азербејџан и Бразил создадоа „климатска тројка“

Поранешните и идните домаќини на самитот на ОН за климата, Обединетите Арапски Емирати, Азербејџан и Бразил соопштија дека создаваат нов тристран формат за да...

Во Давос претставен план од пет точки за борба против климатските...

Претседателот на Светска банка, Аджај Банга, на Светскиот економски форум во Давос рече дека светот се соочува со „егзистенцијална климатска криза“ и претстави план...

Глобалното затоплување ќе убие милијарда луѓе

Климатските промени предизвикани од човекот се прашање на живот и смрт, па затоа е неопходно што поскоро да се намали или да се запре...

Силосите празни поради климатските промени и немањето стратегија за зачувување на...

Производството на пченица во криза Статистичките податоци покажуваат дека во 2000 година се произвеле 300.000 тони, а во 2022 година - 224.632 тони. Најголемиот подем...

Повеќе финансии и поддршка за борба против климатските промени од Африка?!

Прв африкански самит за климата Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, го искористи првиот африкански самит за климата за да апелира на вистинската...

ЕУ ги спасува земјоделците од штетите од климатските промени

Земјоделците од 22 земји-членки на Европската Унија што се погодени од климатските промени, ќе добијат дополнителни средства за заштита и одржување на сопственото производство,...

Зошто годинава жештините се толку големи?

Топло е. Навистина е топло. А летото почна само пред неколку недели. Речиси една третина од Американците, или околу 113 милиони луѓе, побарале совети за...

Морскиот мраз на Антарктикот достигна историски минимум

Светската метеоролошка организација (СМО) објави дека морскиот мраз на Антарктикот минатиот месец достигнал рекордно ниско ниво, што предизвика загриженост кај експертите за климатски промени. Според...

Како влијаат климатските промени на Европа

Речиси половина од училиштата и болниците во европските градови се лоцирани на урбани „топлински острови“, изложувајќи ги ранливите популации на температури опасни по здравјето...

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Полицијата во Венеција ги истражува причините за зелената течност што се појави во градскиот Голем канал, а неофицијално се зборува дека инцидентот бил предизвикан...