Ознака: кинеска

Кинеска супержешка фузиска плазма – „вештачко сонце“

Кинеското „вештачко сонце“ постигна нова пресвртница во областа на нуклеарната фузија. На 12 април беше создадена супержешка фузиска плазма, која траеше 403 секунди, а...

САД го забранија лансирањето на роверот „Рашид 2“ со кинеска...

Обединетите Арапски Емирати планираа да го испратат својот ровер „Рашид 2“ на Месечината како дел од кинеската мисија „Чанг’е 7“, планирана за 2026 година,...

Кинеска фармацевтска компанија блиску до вакцина

Истражувачите од водечката кинеска фармацевтска компанија „Синовак“, кои работат на развој на вакцина за коронавирусот ги објавија резултатите од тестирањето врз животни во научните...

Коронавирусот е болест на кинеската автократија

Кога кинеските лидери конечно ќе прогласат победа против епидемијата на новиот и смртоносен коронавирус, тие несомнено ќе му ги припишат заслугите на раководството на...

Страв од кинеска шпионажа го тресе американското здравство

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп неодамна изрази загриженост за кинеската заинтересираност за американските истражувања и технологии, во рамките на трката на државите за глобално...

Кинеската литература да биде поприсутна кај нас – и нашата таму

Кинеската литература и култура имаат понуда како ниедни други. А тие досега беа симболично застапени на македонски јазик, наспроти агресивното западно влијание, кое нè...

„Почетоците на кинеската цивилизација“

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ ја објави книгата „Почетоците на кинеската цивилизација“ од Ли Чи - еден од основоположниците на кинеската археолошка наука,...