Ознака: кафе

Во лето не е добро да се пие премногу кафе

Кафето е омилен пијалак низ светот, а многу луѓе не можат да замислат да го започнат денот без шолја од овој топол напиток. Покрај...

Решението било во кафето

Проф. д-р Солза Грчева Повторно јужните комшии, или првата страна, ни се закануваат со фамозното вето за членство во ЕУ. Демнат кој и кога го...

Феномен што го обликува текот на човечката историја

Користејќи голема работна сила робови, Португалците ги забрзале процесите што доведоа до тоа Бразил да стане најголемиот светски производител на кафе. Бразил беше земјата...

Одличен пијалак што ќе ве разбуди подобро од кафе

Многу луѓе го започнуваат секој ден со шолја кафе за да се разбудат, но постои еден пијалак што ќе ве разбуди побрзо од кафето....

Додадете какао во вашето кафе за подобро варење

Сѐ поголем број истражувања и мрежа на експерти за здравје на цревата ја поддржуваат идејата дека кафето може да има корист за дигестивниот тракт. -...

Тим од струшка Брза помош застанал на кафе на барање на...

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, ќе бара одговорност од Итната помош при Здравствениот дом Струга, чии здравствени работници беа фотографирани како пијат кафе на...

Консумирањето кафе како превенција од Алцхајмерова болест

Новото истражување покажа дека консумирањето на кафето еспресо би можело да има значајно влијание врз спречувањето на појавата на Алцхајмерова болест. Со години кафето е...

Комбинацијата на кафе и лимон како нов тренд во процесот...

Во последно време на социјалните мрежи сѐ почесто се среќаваат необични совети за слабеење. Така, неодамна се појави тренд во кој се препорачува во...

Кафе кое носи солзи радосници и чини „само“ 1.500 долари

На сите понекогаш ни е толку многу потребна шолја кафе, што не знаеме што сè би дале за да ја добиеме што е можно...

Секојдневното пиење кафе може да ви помогне да изгубите тежина

Секојдневната навика за пиење кафе може да ви помогне да изгубите тежина, особено во отстранувањето на масните наслаги од половината. Нутриционистката Лаура Бурак ги спомнува...