Ознака: кандидати

Претседателските кандидати од поинаков агол

Поглед на вредносниот систем, желбите, карактерот, вистинската природа и светогледот на кандидатите за македонски претседател (3) Прустов прашалник Овој прашалник, според авторот Марсел Пруст, е начин...

Како легендарниот писател Марсел Пруст ги опиша нашите кандидати за претседател...

Од среда, 17 април, „Нова Македонија“ ќе започне со објавување серија одговорени прашалници од нашите претседателски кандидати, според прашања поставени од Марсел Пруст, еден...

Трет ден предизборна кампања: Кандидатите за претседател на трибини и средби...

Предизборната кампања за Претседателските избори продолжува денеска со презентација на програмите на кандидатите на митинзи, дебати и средби со граѓани. На третиот ден од кампањата,...

Еден е партиски, а шест се независни кандидати за претседател

Aко законската легислатива се толкува дословно (а по овој основ законодавецот јасно ја напишал одредбата и не треба никакво „автентично толкување“), тогаш шест претседателски...

Претседателските кандидати „на дланка“

СЕДУМ КАНДИДАТИ ВЛЕГУВААТ ВО ТРКАТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА Од вкупно петнаесет кандидати, седуммина ги собраа потребните потписи за кандидирање на претседателските избори во Македонија....

Тече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател, досега во...

Тече рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател на претстојните избори, а истовремено тече и рокот за пријавување за гласање на дијаспората. Согласно...

Се комплетира листата на претседателски кандидати

Политичките партии го искористија вчерашниот ден за номинирање на своите кандидати за иден претседател на Македонија. Според досегашните пријави, на претседателските избори силите ќе ги...

Пендаровски, Силјановска Давкова, Таравари, Јакимовски, Ванковска, кандидати за претседател на државата

На ден пред почетокот на рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за пратеници, во период од еден час најголемите политички партии ги...

Абдуш Демири и Зулфи Адили се кандидати за член на ДИК

Абдуш Демири и Зулфи Адили се кандидати за член на Државната изборна комисија. Предлог листата е веќе доставена и се очекува Комисијата за избори...

МАЕИ со сопствена листа во Пустец, во други општини нејзини кандидати...

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) на неделните локални избори своја советничка листа има само во Пустец, а во...