Ознака: исс

Ако НАСА нема алтернатива, ИСС ќе продолжи да работи и...

Американската вселенска агенција НАСА посочи дека би можела да ѝ го продолжи животниот век на Меѓународната вселенска станица (ИСС) по 2030 година доколку нема...

Народот нека јаде колачи, вселената е за милијардерите

На јапонскиот милијардер Јусаку Маезава, кој потроши десетици милиони долари за туристичкото вселенско патување до Меѓународната вселенска станица (ИСС), не му е грижа што...

Астронаутите на НАСА се вратија на Земјата по мисијата на ИСС

Четворица астронаути се вратија на Земјата по мисијата на Интернационалната вселенска станица (ИСС) во првото ноќно слетување на НАСА по 53 години, пренесуваат светските...

Мисијата на „Спејс екс“ означи нова ера за НАСА

„Спејс Екс“ на Илон Маск успешно испрати четворица астронаути кон Меѓународната вселенска станица (ИСС) преку првата вселенска мисија што за НАСА ја изведе приватна...

Ракетниот човек се враќа на планетата измачена од заразата

Не беше познато за ковид-19 кога командирот на Интернационалната вселенска станица ја напушти Земјата Кога рускиот астронаут Олег Скрипочка последен пат стапна на Земјата, во...