Ознака: исис

Турција уапси 48 осомничени поврзани со ИСИС и напад во црква

Турција уапси 48 осомничени поврзани со Исламската држава, која ја презеде одговорноста за нападот на католичката црква Санта Марија на 28 јануари во Истанбул,...

Владата објави листа на македонски државјани што се бореле во Сирија...

Владата за првпат објави список на 15 македонски државјани кои учествувале во паравоени формации во Сирија и „Исламска држава“ (ИСИС). На нив им се...

Османи на состанокот на Коалицијата за борба против ИСИС

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска учествуваше на министерскиот состанок на Глобалната коалиција против ДАЕШ/ИСИС во Маракеш, Мароко. Ова, како што соопшти Министерството, претставува...

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу Валид ал Сахрави. Макрон на...

Калифатот како октопод со многу отровни пипала

Ново лице на теророт во Авганистан Меѓу боиштата на Авганистан на површина се појави поопасна милитантна групација, која најави дека ќе формира нов калифат во...

Нова терористичка филијала во Авганистан

РАСТЕ БРОЈОТ НА ОПАСНИ МИЛИТАНТНИ ОРГАНИЗАЦИИ НА БЛИСКИОТ ИСТОК Се проценува дека ИСИС-К има околу 1.500-2.000 борци во провинциите Нуристан, Кунар и Нангархар, како и...

Бројот на загинати во нападот на аеродромот во Кабул се искачи...

Најмалку 90 луѓе загинаа, а 150 се повредени во терористичкиот напад во близина на аеродромот во Кабул што се случи вчера, објави Си-Ен-Ен повикувајќи...

Европа им ја затвора вратата, Македонија им ја подотвора

Франција, Германија, Британија и други европски земји во моментов се откажаа од намерата за згрижување на некогашните борци на ИСИС на своја територија, поради...

Осуммина обвинети за основање на терористичка ќелија, складирање оружје и набљудување...

Обвинителството поднесе обвинителен акт против осумина граѓани, кои по примерот на ИСИС формирале терористичка организација односно ќелија. Организацијата била формирана во 2019 година, а членовите...

Владата ги демантира тврдењата дека Заев и Спасовски делеле пасоши на...

Владата најостро ги демантира искажувањата на Антонио Милошоски за доделување на македонски пасоши на терористи од ИСИС. Реакцијата на Владата ја пренесуваме во целост. - Владата...