Ознака: ирак

Ирак ќе ги прекине дипломатските односи со Шведска во случај на...

Ирак се закани дека ќе ги „прекине дипломатските односи со Шведска“ доколку дојде до уште едно палење на Куранот, соопшти денеска канцеларијата на ирачкиот...

Поздравени напорите на Македонија за репатријација на повратниците од Сирија и...

Експертка на Обединетите нации ги поздрави суштинските напори на Германија и Македонија за решавање на сложената ситуација во која се наоѓаат нивните граѓани повратници...

Камена плоча стара 2.800 години изложена во Ирак

Камена плоча стара 2.800 години е изложена во Ирак, откако Италија ја вратила по речиси 40 години. Артефактот е напишан со клинесто писмо, систем...

Ирак и Иран потпишаа договор за заштита на границите

Високиот ирански безбедносен претставник Али Шамхани денеска во Багдад потпиша договор за заштита на границата меѓу Иран и Ирак, соопшти кабинетот на ирачкиот премиер. Шемхани,...

Осум ракети истрелани кон турска база во Ирак, шиитска милиција презеде...

Турската воена база Зилкан во областа Ниневија во северен Ирак денеска била погодена со ракети, соопштија претставници на полуавтономниот курдски регион во северен Ирак. Според...

Ердоган: Нема да известуваме никому за нашата операција во Сирија и...

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека земјата е решена да ја уништи Курдистанската работничка партија – „до последниот терорист“, пренесуваат агенциите. – Терористичката...

Никој нема да ја спречи Турција да си ги обезбеди границите,...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека никој не може да ја спречи Анкара да ја обезбеди безбедноста на своите граници, а според него,...

ОН го осуди насилното задушување на протестите во Ирак и формира...

Советот за човекови права при ОН го осуди насилното задушување на мирните демонстрации во Иран и формираше независна мисија за истрага за наводните злоупотреби,...

Турски авиони бомбардирале курдски позиции во Сирија и Ирак

Во вчерашните турски воздушни напади врз курдски позиции во североисточна Сирија загинале најмалку 12 лица, пренесе германската новинаска агенција ДПА повикувајќи се на Сириската...

Коалицијата против ИД ја заврши борбената мисија и го напушта Ирак

Ирак објави дека коалицијата предводена од Америка која се борела против екстремистичката Исламска држава ја завршила својата борбена мисија и ја напуштила земјата. - Мисијата...