Ознака: Империја

Македонска државно спонзорирана империја на злото

Новата изменета архитектура на државно спонзорираниот надзор во Македонија изгледа не е ништо друго до повторна контрола на политичките неистомисленици и на слободната мисла....

Две илјади и четиринаесетта, што беше тоа?

Историјата ни кажува дека сто години пред Џото една друга сликарска тајфа ги изработува фреските во манастирот „Свети Пантелејмон“ во селото Нерези. И овие...

Античка днк ги открива тајните на древна империја

Древната империја Сионгну доминирала со азиските степи три века од 200 година пр. н.е. Империјата била во конфликт со Кина и тоа е една...

Обвинителството изнесе докази на судењето за „Империја“

Во Основниот кривичен суд – Скопје денеска беа изведени материјални докази од Oбвинителството во врска со случајот „Империја“ против преостанатите две лица од предметот,...

Митровски доби двегодишна условна казна за „Империја”, треба да плати и...

Врз основа на признание на вина, Основниот кривичен суд Скопје на Зоранчо Митровски му изрече условна казна затвор од две години, во раздвоената постапка...

На 30 март пресуда за обвинетиот во „Империја“ којшто призна вина

Основниот кривичен суд Скопје на 30 март ќе ја објави пресудата за второ обвинетиот во случајот „Империја“ Зоранчо Митровски, којшто призна вина за делата...

Обвинетиот Митровски ја призна вината во „Империја“, постапката ќе се раздвои

Обвинетиот Зоранчо Митровски ја призна вината во случајот „Империја“, по што Основниот Кривичен суд Скопје одлучи дека по однос на овој обвинет, постапката ќе...

Судењето за „Империја“ одложено за 20 март

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска се одложи судењето за случајот „Империја“ против преостанатите три лица од предметот, по спроведената истражна постапка против 19...

Камчев пуштен на слобода по спојувањето на двете затворски казни

Бизнисменот Орце Камчев пред неколку дена излегол на слобода, откако неодамна побарал спојување на двете затворски казни на кои беше осуден, објавуваат медиумите повикувајќи...

Реквием за една империја

Покрај многуте и заслужени почести на кралицата Елизабета Втора, еден аспект од нејзиното 70-годишно владеење остана во втор план, а тоа е нејзината улога...