Ознака: издание

Јубилејно 20-то издание на „Танц-фест Скопје“

„Танц-фест Скопје“ годинава се одржува под мотото „Сурово: од движење до виртуозност – 20 години извонредност во современиот танц“, со што се прославува јубилејот...

„Култура Бета“ го организира второто издание на „Клинци“

Неформалната организација за афирмација на младинската култура по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, каде што ќе се претстават четворица млади автори и...

Ексклузивно издание на „Последниот ден на Mисирков“ во Москва

Во поговорот е направена филозофско-поетичка трансверзала за значењето на Крсте П. Мисирков во балкански, европски и светски контекст По повод 120-годишнината од формирањето на „Македонското научно-литературно...

Бугарско издание на „Залутани записи“

Mакедонскиот писател Иван Шопов го промовира бугарското издание на својата книга „Залутани записи“. Книгата излегува како издание на издателството „Ерго“, во превод на бугарски...

Деветто издание на „Земјотрес“

На 6, 7 и 8 мај во МКЦ ќе се одржи деветтото издание на фестивалот на свежа домашна музика „Земјотрес“. Првиот ден настапуваат Дина...

Трето издание на новелата „Ласа“ на Наташа Димитриевска

Во просторот „Булевар на книгите“ на издавачката куќа „Матица ексклузив“ во центарот на Скопје денеска со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција...

Четврто издание на меѓународниот фестивал „Крикот на жената“

Меѓународниот фестивал на поезија и уметност „Крикот на жената“ по четврти пат ќе се одржи денеска во „Јавна соба“ од 19.30 до 22.30 часот....

Најголемите хитови на „Љубојна“ во издание на „Кроација рекордс“

Македонскиот етно-состав „Љубојна“ деновиве под етикета на водечката дискографска куќа во регионот, „Кроација рекордс“, ја објави својата колекција на најголеми хитови, на која се...

Седмо издание на „Брајдал фешн најт“

Идните невести ќе имаат уште една шанса да ги видат најубавите венчални фустани на седмиот „Брајдал фешен најт“ закажан на 4 февруари, во хотелот...

Објавени српски автори во издание на „Прозарт медиа“

Издавачката куќа „Прозарт медиа“ деновиве објави два романа од двајца познати српски автори на македонски јазик. Станува збор за „Упокојувањето на просекторот Маерхофер“ од...