Ознака: Идризово

Зибери: Има елементи на повреда во однос на пречекорување на овластувањата...

Народниот правобранител во извештајот за случувањата во затворот „Идризово“ кога беа повредени полициски службеници и затвореници констатирал пречекорување на овластувањата на полицијата. - Заврши процесот...

Има многу отворени прашања на кои треба да се одговори за...

Народниот правобранител Насер Зибери вели дека има многу отворени прашања на кои треба да се одговори во врска со инцидентот што викендот се случи...

Десет полицајци повредени во судир со затвореници при претрес во Идризово

Десет полицајци се повредени во судир со група затвореници при претрес во полуотвореното одделение во Казнено поправната установа Идризово. Како што соопшти МВР, при...

Собранието го продолжи рокот за постоење кризна состојба – војската ќе...

Собранието попладнево во рамките на 124 седница едногласно со 62 гласа „за“ ја донесе одлуката за за одобрување на продолжување на рокот за постоење...

Јанакиески спроведен во затворот „Идризово“

Поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески попладнево е спроведен во затворот „Идризово“ каде треба да издржува три и пол години затвор за случајот „Титаник“. Со...

По скоро три години, Јанкулоска за првпат на викенд отсуство –...

Со измена на правилникот, жените-затворенички од „Идризово“ почнаа со користење право на викенд отсуство. Директорот Зоран Јовановски за „Макфакс“ посочува дека привилегиите ги користат...

Има суспендирани поради тунелот во „Идризово“, се чека обвинителниот акт

Има суспендирани за ископаниот тунел во дворот на затворот „Идризово“, уверува новиот директор на казнено-поправната установа, Зоран Јовановски, во интервју за „Макфакс“, најавувајќи детали...

Изгоре возило и на чувар во „Идризово“ – за половина година...

Ноќеска по полноќ е запален „мерцедес“, сопственост на чувар од затворот „Идризово“. Ова е петто возило во шест месеци кое изгоре под чудни околности. „Мерцедесот“...

Тројца затвореници од „Идризово” упаднале во канцеларија на затворската полиција и...

Тројца затвореници влегле во канцеларијата во зградата на затвореното одделение во затворот „Идризово“, во која имало вработени лица, при што едниот од осудениците оштетил...

Осморката од „Идризово“ немала шанси за бегство низ тунелот долг 40...

Во затворот „Идризово“ денеска бил откриен тунел за бегство. Информацијата за МИА ја потврди директорот на Управата за извршување санкции, Јовица Стојановиќ. - По добиени...