Ознака: здравствени работници

Протест на НСЗР за повисоки плати на здравствените работници, за 30...

Покачување на платите за 30 отсто е главното барање на членовите на Независниот синдикат на здравствени работници (НСЗР) кои денеска протестираа пред Министерството за...

Егзодус на здравствените работници во Англија

Подготвил: Mарјан Велевски Алармот се активира:170.000 вработени го напуштија здравствениот систем Британски „Обсервер“ објави алармантна вест дека речиси 170.000 работници ги напуштија своите работни места во...

Од лажните вести вистината прва умира

Откога постојат светот и векот имало лажни вести. Од памтивек имало луѓе што измислувале разни приказни и манипулирале со луѓето и вистината и од...

Се зголемуваат платите на здравствените работници, потпишан анексот кон колективниот договор

Се зголемуваат платите на здравствените работници, министерот за здравство Фатмир Меџити и претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита Љубиша Каранфиловски,...

Здравствените и културните работници ќе протестираат за повисоки плати

Здравствените работници денеска напладне ќе протестираат пред Министерството за здравство за да изразат незадоволство од, како што велат, неодговарањето на нивните барања за колективниот...

Платите на здравствените работници в година ќе пораснат за 5 отсто

Министерот за здравство, Венко Филипче, и синдикалните здруженија на здравствените работници, потпишаа анекс на колективниот договор според кој во годината што следува е предвидено...

Врачени признанијата за 8.500 здравствени работници

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерот за здравство, Венко Филипче, на директорите и менаџерските тимови на клиниките од јавното здравство кои најнепосредно беа...

Повеќе од 300 здравствени работници во Италија ја прекршиле обврската за...

Италијанската полиција, по низа контроли низ земјата, откри повеќе од 300 вработени во здравствениот сектор кои ја прекршиле обврската за вакцинација против коронавирус, јавуваат...

СЗО: Од коронавирус починале речиси 115.000 здравствени работници

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека од февруари 2020 година до мај годинава од Ковид-19 починале речиси 115.000 здравствени работници. СЗО додава дека е исклучително...

Во Франција суспендирани 3.000 здравствени работници што не се вакцинирани

Речиси три илјади невакцинирани здравствени работници се суспендирани во Франција, соопшти министерот за здравство, Оливие Веран, еден ден откако таа држава ја направи вакцинацијата...