Ознака: здрава

Сите придобивки од сокот од вишни

Здрава храна Дали знаете колку сокот од вишни е добар за вашето здравје? Подобро спиење, подобрена меморија, ублажување на болките во мускулите и зглобовите се...

Здравствени придобивки од редовното консумирање тиквички

Здрава храна Тиквичките се хранлив и популарен зеленчук што може да се комбинира и да се јаде на различни начини. Тие се многу здрави и...

Навики што му штетат на здравјето на црниот дроб

Здрава храна Општо е познато дека прекумерното консумирање алкохол може да доведе до голем број здравствени проблеми: висок крвен притисок, срцеви заболувања, дигестивни проблеми, заболувања...

Колку е здраво конзервираното овошје?

Здрава храна Дали некогаш сте се запрашале дали посегнувањето по конзервиран ананас или некое друго овошје во конзерва е добар избор за вашето здравје? Овде...

Како шеќерот влијае на кожата и какви траги остава

Здрава храна Љубовта кон слатките има штетно влијание не само на здравјето воопшто туку и на убавината. Откриваме како шеќерот влијае на кожата и какви...

Зошто во менито за фитнес има јаткасти плодови иако се калорични?

Здрава храна И покрај тоа што можеби изгледаат како непријатели на витата линија поради нивната висока калорична вредност, јаткастите плодови заземаат престижно место во фитнес-менијата...

Овошје што не содржи многу шеќер

Здрава храна Многу здравствени придобивки се поврзани со редовното консумирање овошје. Се препорачува да се јаде овошје за да се задоволи потребата од шеќер, кој...

Најлошиот пијалак пред спиење не е ниту кафе ниту чај

Здрава храна Познато е дека не се препорачува пиење кафе или чај пред спиење, но постои пијалак што уште повеќе ја поттикнува несоницата. Иако многумина...

Диетата „Хашимото“ – исхрана со малку јод

Здрава храна Која диета ќе помогне да се нормализира функционирањето на тироидната жлезда? Прашајте го вашиот лекар дали диетата „Хашимото“ е решението за вас. Секоја...

Додајте куркума, ѓумбир и црн пипер во вашата исхрана

Здрава храна Куркумата содржи активна состојка, куркумин, што ја дава карактеристичната златна боја. Куркуминот исто така има три многу корисни ефекти. Антиоксидант - ги штити клетките...