Ознака: затвореници

Италија планира затворениците Албанци да ги прати во Албанија

По мигрантите, Италија планира да ги донесе затворениците во Албанија. Станува збор за договор како оној со Обединетото кралство, каде осудениците Албанци во Британија...

Војник осомничен за доставување телефони на затвореници во Идризово

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 1...

На петтиот ден од примирјето, Израел ослободи 30 Палестинци, Хамас 12...

Вчера, на петтиот ден од привременото примирје во војната со палестински Хамас, Израел ослободи 30 Палестинци што ги држеше во затворите. Претходно, како дел од...

Лога ќе бара да се свика Советот за безбедност за осудениците...

Министерот за правда Кренар Лога најавува дека ќе испрати писмо до претседателот Стево Пендаровски за свикување на седница на Советот за безбедност на која,...

Тројца затвореници од „Идризово” упаднале во канцеларија на затворската полиција и...

Тројца затвореници влегле во канцеларијата во зградата на затвореното одделение во затворот „Идризово“, во која имало вработени лица, при што едниот од осудениците оштетил...

„Господарот на војната“ разменет за кошаркарската ѕвезда по натегањето помеѓу САД...

САД се согласија да го ослободат трговецот со оружје Виктор Бут во замена за американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер, по долгорочните преговори за размена...

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи денеска изјави дека Иран е подготвен за размена на затвореници со САД. – Подготвени сме и веќе неколку...

„Господарот на војната“ е во средиштето на можната руско-американска размена на...

„Господар на војната“ и „Бил Гејтс во трговијата со оружје“, се дел од прекарите на рускиот трговец со оружје Виктор Бут, кој повторно е...

Верешчук: Русите држат 700 наши затвореници и илјада цивили

Руските сили држат во заробеништво околу 700 украински војници, изјави вицепремиерката на Украина, Ирина Верешчук. – Што се однесува до армијата, ние, во принцип, имаме...

Подољак: Размена на затвореници е една од опциите во преговорите

Размената на затвореници меѓу Украина и Русија е една од опциите во преговорите меѓу двете страни, изјави Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир...