Ознака: епл

ЕУ го обвини „Епл“ за кршење на новите правила за дигитална...

Регулаторите на Европската унија ја обвинија денеска компанијата „Епл“ за кршење на новите правила за дигитална конкуренција спречувајќи ги програмерите на софетверот во App...

„Епл“ е најдобар светски бренд во 2023 година

Њујоршката консултантска агенција „Интербренд“ објави листа на 100 најдобри брендови во 2023 година, а на врвот е технолошкиот гигант „Епл“. Вториот бренд на листата...

„Епл“ работи на ајпед ер со екран од 12,9 инчи

Техно Сите модели на ајпед ер што компанијата „Епл“ досега ги пласираше на пазарот имаа екрани помали од 11 инчи, но „Диџитајмс“ тврди дека компанијата...

Поради страв од шпионажа, Руското министерство им забрани на вработените да...

Руското Министерство за дигитален развој им забрани на вработените да користат „Ајфон“ и „Ајпад“ на „Епл“ за работа, објави новинската агенција „Интерфакс“, повикувајќи се...

„Јагео” влегува во Македонија со инвестиција од 205 милиони евра

Тајванската компанија „Јагео" и официјално влегува во Македонија. Договорот за инвестицијата вредна 205 милиони евра, која треба да отвори околу 4 000 нови вработувања,...

„Епл“ подготвува нов ајпед про

Техно Компанијата „Епл“, според најавите на инсајдери, оваа есен треба да ја претстави новата генерација на ајпед про. Новиот таблет на „Епл“ се очекува да поддржува...

Првиот компјутер на „Епл“ продаден за 400.000 долари

Првиот компјутер на „Епл“, направен од основачите на компанијата, Стив Возниак и Стив Џобс, во 1976 година, беше продаден за 400.000 долари на аукција...

Ајфон 13 на „Епл“ би можел да остварува сателитски повици

Не останува многу време до претставувањето на новиот Ајфон, а новите гласини откриваат една интересна потенцијална карактеристика. Познатиот аналитичар Минг-Чи Куо тврди дека Ајфон 13...

„Епл“ ќе ја блокира социјалната мрежа „Парлер“ поради поттикнување насилство

„Епл“ се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од Епл стор доколку наскоро не ја промени својата политика за ублажување на содржината....

„Епл“ ќе плати 113 милиони долари за забавување на постарите модели...

„Епл“ се согласи да плати милиони долари во 34 држави поради контроверзната практика на забавување на старите „Ајфони“ со намера да им го продолжи...