Ознака: епл

„Епл“ му помогна на ФБИ да го фати напаѓачот од Сиетл,...

Компанијата „Епл инкорпорејтед“, која порано одби да го отклучи ајфонот на терористот од Сан Бернардино, даде пристап до податоците од ајклауд серверот со цел...

Првата пловечка продавница на „Епл“ во Сингапур

Компанијата „Епл“ има широка мрежа на свои продавници низ светот, а една од најновите е посебна, затоа што станува збор за лебдечки објект над...

Челниците на „Фејсбук“, „Епл“, „Амазон“ и на „Гугл“ под истрага

Четворицата водечки менаџери на најголемите технолошки компании „Фејсбук“, „Епл“, „Амазон“ и „Гугл“ ќе пристапат кон сослушување на американските конгресмени, кои ќе се обидат да...

Конгресот не се потчини пред императорите на онлајн-економијата

Водечките луѓе на технолошките гиганти се соочија со незгодни прашања за време на сослушувањето пред Конгресот во врска со тактиките за доминација на пазарот...

Ќе посегнат ли технолошките титани по „прирачникот“ на Бил Гејтс?

Кога Бил Гејтс пред Конгресот одговори на тврдењата дека „Мајкрософт“ ја истуркува конкуренцијата на нефер начин, пред 22 години, тој го изнесе оттогаш познатиот...

Дуа Липа, границите и прашањето кој дошол прв на Балканот се...

Границите на Балканот секогаш се горлива тема, која овојпат беше распалена поради објава на Инстаграм на британската пејачка со потекло од Косово Дуа Липа....

„Епл“ и „Гугл“ помагаат да се направат апликации за коронавирусот

„Епл“ и „Гугл“ ставија во погон технологија којашто ќе им помогне на земјите со помош на апликации да го следат ширењето на коронавирусот за...

„Епл“ и „Гугл“ развиваат технологија за следење контакти со ковид-19

„Епл“ и „Гугл“ објавија дека ги здружуваат силите за да развијат технологија за следење контакти со ковид-19. Технолошките гиганти ќе соработуваат за да овозможат...

„Епл“ и „Гугл“ лансираат заедничка алатка за следење на заразата

Инженерските тимови на „Епл“ и „Гугл“ се здружија за да создадат децентрализирана алатка за пронаоѓање контакти што ќе им помогне на поединците да утврдат...

„Епл“ привремено ги затвора продавниците ширум светот поради коронавирусот

„Епл“ ќе ги затвори своите продажни места надвор од Кина на две недели и ќе продава само преку Интернет за да спречи ширење на...