Ознака: епл

Шефот на „Епл“ со пониски примања лани во однос на 2018...

Главниот извршен директор на „Епл“, Тим Кук минатата година заработил 11,6 милиони долари, што е намалување од 15,7 милиони американски долари во 2018 година,...

Џони Ајв, дизајнерот на ајфонот, си заминува од „Епл“

Главниот директор за дизајн на „Епл“, Џони Ајв, по речиси 30 години ја напушта компанијата, соопштија синоќа од „Епл“, пренесува Си-ен-ен. Ајв ќе основа сопствена...

„Хуавеи“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеи“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат за 30 милијарди долари помали отколку што е...

Кинески студенти во САД го оштетиле „Епл“ за околу 900.000 долари

Двајца кинески студенти во американската држава Орегон со измама ја оштетиле компанијата „Епл“ за околу 900.000 долари. Американските власти ја откриле измамата по речиси...

Епл го намалува производството на Ајфон

Компанијата Епл, која минатата недела ги намали проценките за продажба, го намали и планираното производство на трите модела на Ајфон за околу 10 отсто...

Намалениот кинески апетит за „јаболкото“ скапо чини

Предупредувањето на „Епл“ до инвеститорите за предвиденото намалување на продажбата во Кина, доведе до значителни финансиски загуби за технолошкиот гигант, но сугерира и на...

Епл ќе гради ново седиште во Остин вредно милијарда долари

Епл најави изградба на ново седиште во Остин, главниот град на американската сојузна држава Тексас, при што планира да инвестира една милијарда долари, јавуваат...

„Епл“ би можел да го пресели производството на Ајфон од Кина

„Епл“ ја разгледува можноста за преселување на производството на телефоните Ајфон од Кина, ако увозните давачки на САД достигнат 25 отсто. Засега, компанијата чека да...

„Епл“ одлучи да не ги зголемува цените на „Ајфон“

Пред една година, „Епл“ сериозно ги зголеми цените на паметните телефони, а „Ајфон X“ ја прескокна психолошката бариера од 1.000 долари. Според анализата на...

Епл прва компанија во светот со пазарна вредност од илјада милијарди...

Епл стана првата компанија во светот чија пазарна вредност достигна илјада милијарди долари. Акциите на компанијата на њујоршката берза вчера изнесуваа 201,5 долари, а денеска...