Ознака: Европската

Парализирани од едногласноста при донесувањето одлуки

Реагираме премалку или предоцна бидејќи сме парализирани од едногласноста при донесувањето одлуки, рече поранешниот белгиски премиер, кој тврди дека правото на вето и уцената...

Партиските елити во „убиствен“ лов на гласови

Политичарите им се додворуваат на гласачите од руралните средини со олеснување на правилата за лов на кафеавите мечки и на волците Крвожедност, прагматизам или политика...

Западен Балкан ќе биде побезбеден само со проширувањето на Европската...

Откако украинскиот претседател Володимир Зеленски „фрли вербална бомба во јавноста“ кога изјави дека „Русија планира да започне војна меѓу две држави во регионот на...

Лазаров: Очекувам тврд меч, ако ни се укаже можност, секако, ќе...

Фаворитската улога му ја препуштам на Силкеборг. Името на противникот и државата од која доаѓа клубот ни кажува за неговиот квалитет, вели тренерот Лазаров РАКОМЕТ...

Големите каматни стапки неефикасен инструмент, стопанството се задушува

ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА НЕ УСПЕВА ДА ИЗЛЕЗЕ НА КРАЈ СО ИНФЛАЦИЈАТА Европската централна банка (ЕЦБ) се одлучи да ги зголеми каматните стапки за да се...

Унгарија блиску до сценарио за напуштање на ЕУ?!

Андраш Симор, поранешен гувернер на централната банка на Унгарија, кој одигра клучна улога за Унгарија да излезе од финансиската криза со помош на Меѓународниот...

Укинување на субвенциите за енергија до крајот на годинава

Во форма на препорака, Европската комисија се обрати до Хрватска да ги прекине мерките за енергетска поддршка до крајот на оваа година, да продолжи...

Што ѝ е потребно сега на европската економија?

Американскиот закон за намалување на инфлацијата треба да се гледа како повик за будење за Европа. Иако Групацијата на Европската инвестициска банка го одржа...

Сами да си ја заработиме европската перспектива

Можеби актуелната раздвиженост на западните дипломати во регионот и на активностите на некои држави од ЕУ е во насока да се потисне „апетитот за...

Европската атлетска конвенција ќе се одржи во Македонија

ВО 2024 ГОДИНА Организацијата на Европската атлетска конвенција за 2024 година и официјално ѝ е доделена на Македонија. - Со оваа одлука ѝ е укажана огромна...