Ознака: дронови

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападите во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска закана за регионалната безбедност. -...

САД веруваат дека собориле два или повеќе ирански дронови

САД најверојатно минатата недела собориле два ирански дрона во Ормускиот залив, изјави командантот на американската централна команда, генерал Кенет Мекензи. - Во прашање е сложена...

Дронови ќе бараат загадувачи

Градот Скопје распишал јавна набавка за изнајмување на опрема за висинско набљудување на терен, диви депонии и преостанати зони во градот. Тие ќе се...

Националниот парк „Маврово“ со дронови ќе се штити од шумски пожари

Вработените од ЈУНП „Маврово“ поминаа низ обука за користење на современа технологија за спречување и ефикасно делување при појава на шумски пожари. На територијата...

Бангкок со водни топови и со дронови се бори со загадувањето

Додека ние со загадувањето на воздухот се справуваме со интервентни мерки, како бесплатен превоз, двојно поскап паркинг или прекин на градежните активности, дел од...

Авиокомпанијата „Изиџет“ загубила 19 милиони долари за само 36 часа

Британската нискотарифна авиокомпанија „Изиџет“ загубила 15 милиони фунти(19 милиони долари) за само 36 часа од патничкиот хаос што беше предизвикан од дроновите забележани над...

Ослободени осомничените што летаа дрон во близина на аеродромот „Гетвик“

Британската полиција соопшти дека денеска ги ослободила двајцата осомничени во врска со „криминална употреба на дрон“ во околината на аеродромот „Гетвик“, поради што летовите...

Поради дронови илјадници патници „заглавени“ на аеродромот во Лондон

Лондонската полиција уапси две лица, маж и жена, поради „криминална употреба на дрон“ во околината на аеродромот „Гетвик“, поради што летовите беа откажани. Во денешното...

Повторно откажани летовите на „Гетвик” поради дронови

Летовите на лондонскиот аеродром „Гетвик“ беа повторно суспендирани поради сомнеж дека над пистата има дронови, соопшти портпаролот на аеродромот. Аеродромот „Гетвик“ денеска беше повторно отворен,...

Во Данска уапсени две лица кои купувале дронови за ИД

Данската полиција денеска уапси две лица под сомнение дека купувале дронови за Исламска држава во Сирија и во Ирак. По апсењето, припадници на полицијата и...