Ознака: дронови

Иран тврди дека не испорачува камикаѕе-дронови во Русија

Иран денеска ги отфрли обвинувањата дека доставувал ракети и беспилотни летала во Русија, употребени од руските сили во војната со Украина. Иранскиот министер за надворешни...

Кина ги претстави најновите воени авиони и дронови

Кина денеска ги претстави најновите воени авиони на аеромитингот во градот Жунхај, кој посетителите ќе имаат можност да го посетат до недела. На 13-тиот Меѓународен...

„Операција Миконос“ со дронови ќе ги разбива „ковид-забавите“

Властите во Грција дадоа зелено светло за „Операцијата Миконос“, во која со помош на дронови ќе се забележуваат туристите што не ги почитуваат протоколите...

Со суперсонични звучни топови и дронови против мигрантите

Како што пополека си заминува пандемијата од Европа така постепено и земјите од еврозоната се подготвуваат за спречување на можните мигрантски бранови што би...

Нападите со дронови се нова нормала

Атентатите со беспилотни летала, како што беше убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани, сѐ повеќе се нормализираат со помош на тајноста на властите, владината...

Битка со подводни дронови во кинеските мориња

Во 2009 година, американската морнарица почна со проектот за подводни дронови, чија задача е да открива потенцијални непријателски подморници и подводни бомби, како и...

Нападната воена база во Сирија, соборени дронови и ракети

Сириската авиобаза Тифор, во источниот дел од земјата, во провинцијата Хомс, синоќа била цел на напад на дронови и ракети, јави сириката агенција САНА. Според...

Скопје испраќа дронови за потрага по преживеани во Драч

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, објави дека град Скопје, како град на хуманитарноста, кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош...

НАТО нема одбрана за евентуален напад со дронови

Во анализата на „Брејкинг дифенс“, која се повикува и на извори од Пентагон, се вели дека денешното НАТО не е подготвено да ги спречува...

Саудијците со докази за вмешаноста на Иран бараат одговорност за нападот...

Портпаролот на саудиското министерство за одбрана упати апели до „меѓународната заедница да побара одговорност од Иран“ Саудиска Арабија го засили притисокот врз Доналд Трамп да...