Ознака: дронови

Шефот на „Вагнер“ бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат...

По утринскиот напад со беспилотни летала врз Москва, Кремљ се обиде да го минимизира значењето на тој настан, уверувајќи ги граѓаните дека „нема закана“...

Грција се подготвува за производство на дронови камикаѕе

Грчката државна компанија „Хеленик дифенс системс“ се подготвува за локално производство на муниција со долг дострел преку партнерство со јужноафриканската групација „Парамаунт“, потег чија...

Дронови и прегратка од Сунак за Зеленски

Велика Британија ќе испрати стотици нови дронови за напад со голем дострел од над 200 километри во Украина, соопшти владата денеска откако украинскиот претседател...

Вучиќ: Итно купуваме камикаѕе-дронови

Србија ќе го потпише првиот договор со Обединетите Арапски Емирати за купување на самоубиствени дронови во следните 48 часа, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ...

Русија и Иран договориле производство на стотици дронови, објави „Вашингтон пост“

Москва склучи договор со Техеран за производство на стотици ирански дронови за нејзината војна во Украина, се вели во извештај на американскиот весник „Вашингтон...

Русија тврди дека со дрон е нападнат магацин со гориво длабоко...

Магацин со гориво експлодираше денеска во јужниот дел Русија, длабоко во руска територија во Орелската област, по напад кој најверојатно бил извршен со дрон,...

Србија и Косово прават шоу за домашна употреба, но постојат ризици...

Тензиите помеѓу Србија и Косово претставуваат шоу за домашна употреба со кое лидерите на двете страни го креваат сопствениот рејтинг, но ѕвечкањето со оружје...

Српската војска во готовност по прелетот на дронови од Косово, спорот...

Српската војска е ставена во состојба на готовност и Белград со внимание ја следи состојбата на северот на Косово, по одлуката на косовските власти...

Турските дронови „Бајрактар“ ќе се произведуваат во Украина

Генералниот директор на турската компанија „Бајкар“ што ги произведува беспилотните летала „Бајрактар“ денеска соопшти дека компанијата планира во следните две години да изгради производствен...

Иран тврди дека не испорачува камикаѕе-дронови во Русија

Иран денеска ги отфрли обвинувањата дека доставувал ракети и беспилотни летала во Русија, употребени од руските сили во војната со Украина. Иранскиот министер за надворешни...