Ознака: дронови

Австриската полиција со дронови и помага на Србија да ја надгледува...

Австриската полиција користи дронови за да и помогне на Србија да ја надгледува границата со Македонија. Ова е кажано за австриската агенција АПА при...

Дроновите со дефибрилатори спасуваат животи

Истражувачите од институтот „Каролинска“ ја истражувале идејата за испраќање дронови опремени со автоматизирани надворешни дефибрилатори на пациенти со срцев удар наместо амбулантни возила и...

Јужна Кореја ќе и помогне на Украина во производството на дронови

Јужна Кореја ќе и помогне на Украина да произведе повеќе борбени беспилотни летала за војната против Русија, објави градоначалникот на Лавов, Андриј Садиви, во...

Петровска: Приоритет е зачувување на регионалната безбедност, планирана е набавка на...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска смета дека нашата држава е безбедна, потенцирајќи дека еден од главните приоритети на земјата е зачувување на регионалната безбедност. Како...

Ал Сиси предупреди дека дронови паднале врз два египетски града, Израел...

Дронови вчера паднаа врз два египетски града, потврди претседателот на Египет, Абдел Фатах ел Сиси. Тој ги повика сите нации да го почитуваат суверенитетот и...

Дроновите за достава на „Амазон“ пристигнуваат во Европа

Компанијата „Амазон“ одлучи да направи нов голем чекор и да ја прошири својата услуга за испорака со беспилотни летала наречена „Прајм ер“ во Европа....

Косовската полиција доби дронови од САД

Полицијата и Полицискиот инспекторат на Косово ја примија денеска, на пригодна церемонија, донацијата од седум беспилотни летала од Соединетите Американски Држави, јави дописникот на...

Росатом: Украина изврши напад со дронови во близина на нуклеарната централа...

Украинските сили извршија напад со дронови врз градот Енергодар во близина на нуклеарната централа Запорожје, изјави шефот на руската државна корпорација „Росатом“ Алексеј Лихачев. Тој...

Руските средношколци ќе учат да летаат дронови и да ракуваат со...

Во претстојната учебна година, која започнува во септември, руските средношколци ќе можат да посетуваат обука за контрола на борбени авиони без екипаж, објави во...

Србија ќе произведува сопствени дронови

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени дека денешната показна вежба на припадниците на Војската на Србија на Пасуљански ливади била многу добра и најави...