Ознака: дронови

Иран лансира дронови кон Израел, израелската одбрана вели ќе се справи...

Израелските одбранбени сили - ИДФ го потврдија нападот на Иран врз Израел, соопшти израелската агенција за следење дронови и рече дека ќе им требаат...

„Волстрит журнал“: Украина се снабдува со десетици илјади дронови од Кина

Иран продава на Русија илјадници дронови за бомбардирање на украинските градови, а 6.000 треба да бидат произведени во руски фабрики по иранска лиценца, но...

Вучиќ го претстави рускиот систем против дронови и најави инвестирање во...

Во тек се инвестиции во нови производи на домашната наменска индустрија кои ќе бидат воведени во вооружувањето на српските вооружени сили, рече претседателот на...

Украински дронови погодиле руска рафинерија во Волгоград

Украински дронови денеска погодија постројка за примарна преработка на нафта во нафтена рафинерија во градот Волгоград на југот на Русија, како дел од операцијата...

Австриската полиција со дронови и помага на Србија да ја надгледува...

Австриската полиција користи дронови за да и помогне на Србија да ја надгледува границата со Македонија. Ова е кажано за австриската агенција АПА при...

Дроновите со дефибрилатори спасуваат животи

Истражувачите од институтот „Каролинска“ ја истражувале идејата за испраќање дронови опремени со автоматизирани надворешни дефибрилатори на пациенти со срцев удар наместо амбулантни возила и...

Јужна Кореја ќе и помогне на Украина во производството на дронови

Јужна Кореја ќе и помогне на Украина да произведе повеќе борбени беспилотни летала за војната против Русија, објави градоначалникот на Лавов, Андриј Садиви, во...

Петровска: Приоритет е зачувување на регионалната безбедност, планирана е набавка на...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска смета дека нашата држава е безбедна, потенцирајќи дека еден од главните приоритети на земјата е зачувување на регионалната безбедност. Како...

Ал Сиси предупреди дека дронови паднале врз два египетски града, Израел...

Дронови вчера паднаа врз два египетски града, потврди претседателот на Египет, Абдел Фатах ел Сиси. Тој ги повика сите нации да го почитуваат суверенитетот и...

Дроновите за достава на „Амазон“ пристигнуваат во Европа

Компанијата „Амазон“ одлучи да направи нов голем чекор и да ја прошири својата услуга за испорака со беспилотни летала наречена „Прајм ер“ во Европа....