Фото: пиксабеј

Украинските сили извршија напад со дронови врз градот Енергодар во близина на нуклеарната централа Запорожје, изјави шефот на руската државна корпорација „Росатом“ Алексеј Лихачев.

Тој изјави дека во понеделникот во Енергодар биле лансирани шест украински беспилотни летала и дека сите биле уништени од руската противвоздушна одбрана.

– Нападнати се градскиот парк, Центарот за култура „Савременик“ и канцеларијата на Единствена Русија – истакна Лихачев, пренесе „РИА Новости“.

Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар во близина на градот Енергодар.

Тоа е најголемата нуклеарна централа во Европа, а од октомври 2022 година е под контрола на Русија.