Ознака: запорожје

Москва тврди дека нуклеарната централа Запорожје останува под руска контрола

Нуклеарната централа Запорожје останува под руска контрола, објави управата на окупираниот руски град Енерходар откако висок украински функционер сугерираше дека руските сили се подготвуваат...

Гроси: Ова лудило мора да престане, нападите врз нуклеарката „Запорожје“ се...

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси ги оцени вчерашните напади врз украинската нуклеарна централа во Запорожје како „апсолутно намерни...

Гранатирањето на нуклеарката Запорожје веднаш да запре, повика МААЕ

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) потврди дека „силни експлозии синоќа и денеска ја потресоа областа на нуклеарната централа Запорожје“ и повика гранатирањето веднаш...

МААЕ со трета резолуција бара итно повлекување на Русија од нуклеарката...

Земјите-членки на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) повторно ја повикаа Русија да се повлече од украинската нуклеарна централа „Запорожје“. Москва треба веднаш да го...

Нуклеарката „Запорожје“ е исклучена, оштетени се високонапонски водови при руски напад

Украинската нуклеарна централа Запорожје е исклучена од електричната мрежа откако во руско гранатирање оштетени се преостанатите високонапонски водови, оставајќи во употреба само дизел генератори,...

Неколку часа се водела битка за нуклеарката „Запорожје“, тврдат Русите

Русија утринава објави дека нејзините сили одбиле обид на Украина да ја заземе нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина. Битката во близина на нуклеарната централа...

Украина тврди дека Русија „киднапирала“ две лица од нуклеарката „Запорожје“

Украинската државна агенција за нуклеарна енергија ја обвини денеска Русија дека привела двајца вработени од нуклеарната централа Запорожје, која е под руска контрола, во...

Поради бомбардирања прекинато електричното напојување на нуклеарката Запорожје, алармираше МААЕ

Украинската нуклеарна централа Запорожје го загуби последниот извор на надворешна енергија поради нови бомбардирања и сега се потпира на помошни генератори, соопшти денеска Меѓународната...

Гранатирано Запорожје, се извлекуваат луѓе од под урнатините

Во гранатирањето на украинскиот град Запорожје во текот на ноќта, оштетени се или уништени од пожари станбени згради, а се уште не се знае...

Со нуклеарката Запорожје ќе управува шефот на „Енергоатом“

Шефот на украинската нуклеарна компанија „Енергоатом“, Петро Котин денеска информираше дека ќе го преземе управувањето со нуклеарната централа Запорожје, по инцидентот кога руските сили...