Ознака: запорожје

Со нуклеарката Запорожје ќе управува шефот на „Енергоатом“

Шефот на украинската нуклеарна компанија „Енергоатом“, Петро Котин денеска информираше дека ќе го преземе управувањето со нуклеарната централа Запорожје, по инцидентот кога руските сили...

Нуклеарката Запорожје ќе работи под руски надзор

Нуклеарната централа Запорожје ќе работи под раководство на надлежните ресори на Русија, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Вершинин. Тој додаде дека...

Украина ја обвини Русија за ракетирање цивили, Зеленски вели дека масакрот...

Украина ја обвини Русија за ракетен напад врз цивилен конвој со возила во близина на Запорожје, во кој проценува дека има најмалку 23 загинати...

Русија соопшти дека спречила украински напад со дронови врз нуклеарната централа...

Вооружените сили на Руската Федерација спречиле обидите на Вооружените сили на Украина (АСУ) да ја нападнат нуклеарната централа Запорожје со беспилотни летала, соопшти денеска...

Нуклеарната централа Запорожје повторно поврзана со украинската електрична мрежа

Нуклеарната централа Запорожје повторно добива електрична енергија директно од украинската мрежа откако инженерите поправаа еден од четирите главни надворешни далноводи, соопшти Меѓународната агенција за...

Путин и Макрон разговараа за Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот француски колега Емануел Макрон разговараа за безбедносната ситуација во украинската нуклеарна централа Запорожје, соопшти Кремљ. Во телефонски разговор, двајцата...

Украина ги повика жителите околу Запорожје да се евакуираат

Украина денеска ги повика жителите на областа околу нуклеарната централа Запорожје да се евакуираат заради сопствена безбедност. – Апелирам до жителите на областа во близина на нуклеарната...

Гутереш бара воспоставување демилитизирана зона околу нуклеарката Запорожје

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш апелираше до Украина и Русија да договорат демилитаризирана зона околу нуклеарната централа Запорожје во Украина, која е под...

Гроси: Не можеме да утврдиме кој ја гранатираше нуклеарната централа Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави дека не може да се утврди кој ја гранатирал украинската нуклеарна централа Запорожје,...

МААЕ: Потребни се итни мерки за спречување на нуклеарна несреќа во...

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска го објави извештајот за Украина во кој наведува дека има итна потреба да се воведат привремени мерки...