Ознака: запорожје

Нуклеарната централа Запорожје повторно приклучена на електромрежата

Нуклеарната централа во Запорожје, најголемата централа од овој тип во Европа, попладнево повторно е приклучена на електромрежата соопшти компанијата за пренос на електрична енергија...

Си играме со оган, да се формира посебна зона околу нуклеарката,...

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси повторно предупреди за опасноста по рускиот удар врз украинската нуклеарна централа во Запорожје. -Секогаш...

Нуклеарката Запорожје исклучена од електричната мрежа, по ракетните напади се напојува...

Украинската нуклеарна централа Запорожје е исклучена од редовно снабдување со електрична енергија по големиот бран руски ракетни напади низ целата земја, соопштија операторите. Постројката окупирана...

Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорожје е исклучен поради гранатирање, објавија...

Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорожје синоќа беше прекинат поради гранатирање, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). – Резервниот далновод од 330 kV...

Москва тврди дека нуклеарната централа Запорожје останува под руска контрола

Нуклеарната централа Запорожје останува под руска контрола, објави управата на окупираниот руски град Енерходар откако висок украински функционер сугерираше дека руските сили се подготвуваат...

Гроси: Ова лудило мора да престане, нападите врз нуклеарката „Запорожје“ се...

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси ги оцени вчерашните напади врз украинската нуклеарна централа во Запорожје како „апсолутно намерни...

Гранатирањето на нуклеарката Запорожје веднаш да запре, повика МААЕ

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) потврди дека „силни експлозии синоќа и денеска ја потресоа областа на нуклеарната централа Запорожје“ и повика гранатирањето веднаш...

МААЕ со трета резолуција бара итно повлекување на Русија од нуклеарката...

Земјите-членки на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) повторно ја повикаа Русија да се повлече од украинската нуклеарна централа „Запорожје“. Москва треба веднаш да го...

Нуклеарката „Запорожје“ е исклучена, оштетени се високонапонски водови при руски напад

Украинската нуклеарна централа Запорожје е исклучена од електричната мрежа откако во руско гранатирање оштетени се преостанатите високонапонски водови, оставајќи во употреба само дизел генератори,...

Неколку часа се водела битка за нуклеарката „Запорожје“, тврдат Русите

Русија утринава објави дека нејзините сили одбиле обид на Украина да ја заземе нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина. Битката во близина на нуклеарната централа...