Ознака: запорожје

МААЕ со трета резолуција бара итно повлекување на Русија од нуклеарката...

Земјите-членки на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) повторно ја повикаа Русија да се повлече од украинската нуклеарна централа „Запорожје“. Москва треба веднаш да го...

Нуклеарката „Запорожје“ е исклучена, оштетени се високонапонски водови при руски напад

Украинската нуклеарна централа Запорожје е исклучена од електричната мрежа откако во руско гранатирање оштетени се преостанатите високонапонски водови, оставајќи во употреба само дизел генератори,...

Неколку часа се водела битка за нуклеарката „Запорожје“, тврдат Русите

Русија утринава објави дека нејзините сили одбиле обид на Украина да ја заземе нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина. Битката во близина на нуклеарната централа...

Украина тврди дека Русија „киднапирала“ две лица од нуклеарката „Запорожје“

Украинската државна агенција за нуклеарна енергија ја обвини денеска Русија дека привела двајца вработени од нуклеарната централа Запорожје, која е под руска контрола, во...

Поради бомбардирања прекинато електричното напојување на нуклеарката Запорожје, алармираше МААЕ

Украинската нуклеарна централа Запорожје го загуби последниот извор на надворешна енергија поради нови бомбардирања и сега се потпира на помошни генератори, соопшти денеска Меѓународната...

Гранатирано Запорожје, се извлекуваат луѓе од под урнатините

Во гранатирањето на украинскиот град Запорожје во текот на ноќта, оштетени се или уништени од пожари станбени згради, а се уште не се знае...

Со нуклеарката Запорожје ќе управува шефот на „Енергоатом“

Шефот на украинската нуклеарна компанија „Енергоатом“, Петро Котин денеска информираше дека ќе го преземе управувањето со нуклеарната централа Запорожје, по инцидентот кога руските сили...

Нуклеарката Запорожје ќе работи под руски надзор

Нуклеарната централа Запорожје ќе работи под раководство на надлежните ресори на Русија, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Вершинин. Тој додаде дека...

Украина ја обвини Русија за ракетирање цивили, Зеленски вели дека масакрот...

Украина ја обвини Русија за ракетен напад врз цивилен конвој со возила во близина на Запорожје, во кој проценува дека има најмалку 23 загинати...

Русија соопшти дека спречила украински напад со дронови врз нуклеарната централа...

Вооружените сили на Руската Федерација спречиле обидите на Вооружените сили на Украина (АСУ) да ја нападнат нуклеарната централа Запорожје со беспилотни летала, соопшти денеска...