Ознака: запорожје

МААЕ: Резервниот далновод за нуклеарката Запорожје намерно исклучен

Резервниот далновод што ја снабдува електрана Запорожје (ЗНПП) во Украина намерно беше исклучен поради гаснење на пожар, но не е оштетен, соопшти Меѓународната агенција...

Зеленски: Запорожје по вторпат на чекор од радијациска катастрофа

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека новото икслучување на струјата што ја поврзува нуклеарната централа Запорожје со националната мрежа ја довело нуклеарната централа...

Исклучен и последниот реактор на нуклеарката во Запорожје

Последниот оперативен реактор на нуклеарката Запорожје е исклучен од украинската мрежа откако електричните столбови беа оштетени при руското гранатирање, соопшти „Енергоатом“. Најголемата електрана во Европа...

Двајца експерти на МААЕ останаа во нуклеарката „Запорожје“

Голем дел од мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ја напушти нуклеарната централа Запорожје во Украина. Во централата останаа двајца експерти, кои...

Инспекторите пристигнаа во нуклеарната централа „Запорожје“

Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска пристигна во нуклеарната централа Запорожје, каде ќе го процени ризикот од нуклеарна катастрофа. Украинската државна компанија...

Во случај на нуклеарно истекување во Запорожје ќе биде тешко, ако...

Шефот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, Роберт Мардини денеска повика на прекин на конфликтот околу окупираната украинска нуклеарка Запорожје, предупредувајќи дека во случај...

Конвој на МАЕЕ тргна од Киев кон нуклеарката Запорожје за итна...

Конвој автомобили од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) утрово тргна од Киев кон нуклеарната централа Запорожје, во југоисточниот дел на Украина, јавија британските...

Русија го поздравува доаѓањето на МААЕ во нуклеарката Запорожје, дел од...

Високиот руски дипломат Михаил Улјанов денеска изјави дека Москва ја поздравува претстојната посета на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) на нуклеарната електрана Запорожје,...

Eксперти на МААЕ се упатиja кон окупираната нуклеарка Запорожје за итни...

Тим експерти на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се упати кон окупираната нуклеарка Запорожје, што се наоѓа во јужниот дел на Украина, изјави...

„Запорожје“ повторно има струја, избегната е нуклеарна катастрофа, вели Зеленски

Нуклеарната централа „Запорожје“ повторно има електрична енергија откако во два наврата била исклучена од мрежата во текот на вчерашниот ден, соопшти Меѓународната агенција за...