Ознака: запорожје

Гутереш бара воспоставување демилитизирана зона околу нуклеарката Запорожје

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш апелираше до Украина и Русија да договорат демилитаризирана зона околу нуклеарната централа Запорожје во Украина, која е под...

Гроси: Не можеме да утврдиме кој ја гранатираше нуклеарната централа Запорожје

Директорот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави дека не може да се утврди кој ја гранатирал украинската нуклеарна централа Запорожје,...

МААЕ: Потребни се итни мерки за спречување на нуклеарна несреќа во...

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска го објави извештајот за Украина во кој наведува дека има итна потреба да се воведат привремени мерки...

МААЕ: Резервниот далновод за нуклеарката Запорожје намерно исклучен

Резервниот далновод што ја снабдува електрана Запорожје (ЗНПП) во Украина намерно беше исклучен поради гаснење на пожар, но не е оштетен, соопшти Меѓународната агенција...

Зеленски: Запорожје по вторпат на чекор од радијациска катастрофа

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека новото икслучување на струјата што ја поврзува нуклеарната централа Запорожје со националната мрежа ја довело нуклеарната централа...

Исклучен и последниот реактор на нуклеарката во Запорожје

Последниот оперативен реактор на нуклеарката Запорожје е исклучен од украинската мрежа откако електричните столбови беа оштетени при руското гранатирање, соопшти „Енергоатом“. Најголемата електрана во Европа...

Двајца експерти на МААЕ останаа во нуклеарката „Запорожје“

Голем дел од мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ја напушти нуклеарната централа Запорожје во Украина. Во централата останаа двајца експерти, кои...

Инспекторите пристигнаа во нуклеарната централа „Запорожје“

Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска пристигна во нуклеарната централа Запорожје, каде ќе го процени ризикот од нуклеарна катастрофа. Украинската државна компанија...

Во случај на нуклеарно истекување во Запорожје ќе биде тешко, ако...

Шефот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, Роберт Мардини денеска повика на прекин на конфликтот околу окупираната украинска нуклеарка Запорожје, предупредувајќи дека во случај...

Конвој на МАЕЕ тргна од Киев кон нуклеарката Запорожје за итна...

Конвој автомобили од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) утрово тргна од Киев кон нуклеарната централа Запорожје, во југоисточниот дел на Украина, јавија британските...