Ознака: запорожје

Инспекторите пристигнаа во нуклеарната централа „Запорожје“

Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска пристигна во нуклеарната централа Запорожје, каде ќе го процени ризикот од нуклеарна катастрофа. Украинската државна компанија...

Во случај на нуклеарно истекување во Запорожје ќе биде тешко, ако...

Шефот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, Роберт Мардини денеска повика на прекин на конфликтот околу окупираната украинска нуклеарка Запорожје, предупредувајќи дека во случај...

Конвој на МАЕЕ тргна од Киев кон нуклеарката Запорожје за итна...

Конвој автомобили од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) утрово тргна од Киев кон нуклеарната централа Запорожје, во југоисточниот дел на Украина, јавија британските...

Русија го поздравува доаѓањето на МААЕ во нуклеарката Запорожје, дел од...

Високиот руски дипломат Михаил Улјанов денеска изјави дека Москва ја поздравува претстојната посета на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) на нуклеарната електрана Запорожје,...

Eксперти на МААЕ се упатиja кон окупираната нуклеарка Запорожје за итни...

Тим експерти на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се упати кон окупираната нуклеарка Запорожје, што се наоѓа во јужниот дел на Украина, изјави...

„Запорожје“ повторно има струја, избегната е нуклеарна катастрофа, вели Зеленски

Нуклеарната централа „Запорожје“ повторно има електрична енергија откако во два наврата била исклучена од мрежата во текот на вчерашниот ден, соопшти Меѓународната агенција за...

Русија тврди дека Украина употребила хемиско оружје во регионот Запорожје

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека украинските сили употребиле отровни материи против руската војска во регионот на Запорожје. - На заднината на воените порази...

НАТО ја повикува Русија да се согласи за проверки на електраната...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја повика Русија да се согласи да бидат извршени проверки во нуклеарната централа Запорожје која се наоѓа во...

Руски дипломат ги повика ОН да интервенираат заради безбедност на нуклеарната...

Рускиот дипломат Михаил Улјанов ги повика Обединетите нации да интервенираат за да се осигура безбедноста на украинската нуклеарна централа Запорожјe, која е предмет на...

Украина и Русија повторно меѓусебно се обвинуваат за нападите врз Запорожје

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се обвинија за нападите врз нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, која беше окупирана од руската армија и...