Ознака: запорожје

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката „Запорожје“

Рускиот постојан претставник во ОН Василиј Небензија изјави дека Русија не го поддржува предлогот за создавање демилитаризирана зона околу нуклеарната централа Запорожје. – Демилитаризацијата на...

Времето истекува додека Москва и Киев се обвинуваат околу „Запорожје“

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси побара во Советот за безбедност на ОН пристап до нуклеарната централа во Запорожје,...

Украински извори: Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

Неколку сензори за радијација се оштетени денеска по новото руско бомбардирање на областа во близина на нуклеарниот реактор на електраната Запорожје, соопшти украинскиот оператор...

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Шефот на воено – цивилната администрација на областа Запорожје, Евгениј Балицки денеска изјави дека потпишал указ за одржување референдум за присоединување на овој регион...

Путин потпиша декрет за државјанство за жителите на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша декрет со кој се поедноставува процесот на издавање руско државјанство на жителите на украинските области Херсон и Запорожје,...

МААЕ: Прекинат преносот на податоци од нуклеарната централа „Запорожје“

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека изгубила контакт со своите далечински системи што го надгледуваат нуклеарниот материјал во нуклеарната централа „Запорожје“ во...

Орлов: Од Мариупол ќе извлечеме до 9.000 лица

Заменик градоначалникот на Мариупол, Серхи Орлов, за Би-Би-Си денеска изјави дека преговорите за привремен прекин на огнот со цел да се евакуираат цивилите од...

Небензја: Безбедноста на нуклеарната централа Запорожје не е загрозена

Безбедноста на енергетските блокови на нуклеарката во Запорожје на ниту еден начин не е загрозена, изјави денеска рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја. – Според...

Шансите за експлозија во „Запорожје“ се мали, но да стрелате ракети...

Експерт за „Гардијан“ Експертите сметаат дека нуклеарната електрана „Запорожје“ каде што утринава изби пожар по борбените дејствија, е побезбедна во однос на „Чернобил“ каде што...

МААЕ: Нема истекување на радиоактивен материјал во нуклеарната централа Запорожје

Безбедносни системи на украинската нуклеарна централа Запорожје не се оштетени. Нема истекување на радиоактивен материјал, изјави шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ),...