Ознака: домаќин

Македонија домаќин на Светското првенство во хипхоп во 2024...

Клубот „Брејк а лег“ идната година, од 8 до 17 октомври, ќе го организира Светското првенство во хипхоп и стрит денс-шоу, кое ќе се...

Македонија има големи шанси да биде домаќин на две СП

За таа цел во инспекциска посета на Струга беше потпретседателот на Комисијата за доделување настани во ФИДЕ, Озгур Солашоглу од Турција, вели членот на...

Македонија ќе биде домаќин на програма за применета уметност

Националната галерија дел од програмската сесија во Виена На крајот на месецов, во периодот од 19 до 26 јануари, во Виена, Австрија, се одржа втората...

Македонија в година првпат ќе биде домаќин на Г1-турнир

Борче Костовски едногласно доби нов четиригодишен претседателски мандат, „Алкалоид“ АД Скопје е новиот генерален спонзор на федерацијата, а неколку истакнати спортисти беа парично наградени...

Ватикан сака да биде домаќин на преговорите помеѓу Русија и Украина

Шефот на надворешнополитичкото одделение на Католичката црква, Пол Ричард Галахер изјави дека Ватикан се понудил да организира преговори помеѓу Украина и Русија. Галахер посочи дека Ватикан и папата уште од почетокот...

Македонија домаќин на европските надежи

Црвено-жолтите се во групата 1, со Финска, Словенија, Грција, Италија и со Полска, а натпреварите ќе ги играат во салата „Борис Трајковски“ ОДБОЈКА - ЕП...

По три години, „оскарите“ повторно со домаќин

„Оскарите“, наградата на Американската академија за филмски уметности и науки, оваа година првпат од 2018 година повторно ќе имаат домаќин на церемонијата, објави американската...

Торино ќе биде домаќин на „Евровизија 2022“

Италијанскиот град Торино ќе биде домаќин на изборот за „Песна на Евровизија“ во 2022 година, еден од најважните телевизиски настани во светот, соопштија организаторите. Во...

Будимпешта домаќин на ШО во 2024 година

Главниот град на Унгарија, Будимпешта, ќе биде домаќин на Шаховската олимпијада (ШО) во 2024 година (10-23 септември). Претседателот на Светската шаховска федерација (ФИДЕ), Аркадиј...

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден, го отворија...