Ознака: долари

Индустрискиот волумен на кинеско-германската соработка во Пекинг е 5,53 милијарди ...

Од Форумот на скриени шампиони Кина-Германија (Кина-Европа) во 2024 година одржан во Пекинг Кинеско-германската зона за економска и технолошка соработка меѓу Пекинг привлече повеќе од 100...

Аргентина плаќа во ММФ користејќи јуани

Аргентина Деновиве Аргентина изврши отплата на ануитет од заемот кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во вредност од 2,7 милијарди долари „без да користи долари“, туку...

Кинески хакери украле милиони долари во САД наменети за борба со...

Кинески хакери од 2020 година украле десетици милиони долари американска помош наменета за надминување на пандемијата на Ковид-19, соопшти американската Тајна служба. Тајната служба...

Десетте најплатени спортисти заработиле речиси една милијарда долари

Годинашниот колективен збир е трет највисок досега (1,05 милијарда долари во 2021 година и 1,06 милијарда во 2018 година). Надвор од теренот, првите десет...

За ежовите, за лисиците и за грст долари

Денешнава колумна е инспирирана од есејот со наслов „Ежот и лисицата“ и од филмот „За грст долари“. Така, во продолжение ќе понудам решенија за...

Претреси во Скопје, пронајдени фалсификувани долари, експлозив и дрога

Во координирана полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и...

Куќата во Малибу на Стив Меквин продадена за 12,1 милиони...

Куќата во Малибу, во која Стив Меквин живеел додека бил во брак со глумицата Али Мекро, во 1970-тите години, која се простира на 3.300...

Дигитално дело продадено за рекордни 69 милиони долари

Иако не успеа да продаде ниту еднo од своите дела за повеќе од 100 американски долари до пред шест месеци, графичкиот дизајнер Мајк Винкелман,...

Ќерката на Курт Кобеин потрошила 11 милиони долари од наследството

Ќерката на покојниот музичар Курт Кобеин, 28-годишната Френсис Бин, призна дека потрошила околу 11,2 милиони долари од богатството на нејзиниот татко пред да се...

Глобалниот туризам во загуба од речиси 200 милијарди долари

Пандемијата на коронавирусот го парализира патувањето низ целиот свет, а пристигнувањето на туристите е речиси преполовено во првите четири месеци од оваа година, соопшти...