Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25397)

Денешните гангстери се меки, глупави и нелојални

Извештај на „Волстрит џурнал“ Според извештајот на „Волстрит џурнал“, искусните мафијаши се жалат на младите членови на мафијата, затоа што се нелојални и премногу време...

Детски херој, таен агент или шпион

Сто и дваесет години од раѓањето на Волт Дизни Точно пред 120 години, на 5 декември, е роден американскиот режисер и продуцент Волт Илајас Дизни,...

Европејците не се за работа во канцеларија

Истражување на европска агенција за јавно мислење „Фјучр лаборатори“ Само 14 отсто од Европејците сакаат да се вратат во канцеларија по пандемијата и да работат...

Три во едно: бесправна сеча, илегален огрев, загадување…

Само оваа 2021 година, заклучно со август, Министерството за внатрешни работи поднело 76 кривични пријави за сторени 88 кривични дела, за кои, пак, биле...

Првакот Челси во осминафиналето со Ајакс, Баерн, Реал или со Лил

Ждрепката за осминафиналето ќе биде полудиригирана, па осумте победници во групите ќе играат против второпласираните, но не против тим со кој играле во иста...

Чеферин е меѓу највлијателните лидери во Европа за 2021 година

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Словенецот Александер Чеферин, е еден од највлијателните лидери во 2021 година во Европа, според угледниот информативен сервис „Политико“,...

Барселона, Борусија и Атлетико ќе играат и за влез во елитен...

Трите клуба во вториот дел од сезонава ќе се тркаат за трофеите што им недостигаат, за комплетирање на најголемите три европски пехари, кои досега...

Македонската политика – нашиот пат до очајот

Дали Зоран Заев трајно ја оштети македонската демократија? Секако. Но повеќе од тоа направи да се чувствуваме мизерно и бедно по сите пазари и...

Техно

Играта „Грид леџендс“ пристигнува во февруари Следната игра од серијата „Грид“, прва откако компанијата „Електроник артс“ ја купи „Коудмастерс“ претходно оваа година, доби официјален датум...

Римејкот на песната „Макарена“ ги претставува модните колекции за пролетта 2022

Списанието „Вог“ ја користеше омилената песна од 1990-тите и раните 2000-ти години за да го најави враќањето на модните трендови од крајот на милениумот,...