Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25397)

Спортски вести

ОДБОЈКА - СРЕБРЕНА ЛИГА 2022 Македонија во група со БиХ, Албанија и со Романија Македонската машка одбојкарска репрезентација ќе биде дел од Европската сребрена лига и...

Вучиќ подготвен да го жртвува Додик?

Србија Српскиот претседател Александар Вучиќ понудил преку американскиот лобист и поранешен амбасадор во Германија, Ричард Гренел, да помогне во отстранувањето на српскиот член на Претседателството...

Јада во Давос ќе дебитира во Светскиот куп

НОРДИСКО СКИЈАЊЕ Викендов во Давос, Швајцарија, на натпревар во рамките на Светскиот куп (СК) во нордиско скијање првпат ќе настапат и македонски натпреварувачи. Тоа се...

Карлсен на 1,5 поен до одбрана на титулата

Карлсен ја доби и третата партија од последните четири и поведе со 6-3, така што Непомнијашчи сега треба да победи на три од преостанати...

Ливерпул и Ајакс со по максимални шест победи

Ајакс е де­вет­ти­от тим во исто­ри­ја­та на ЛШ што по­стиг­нал 20 и по­ве­ќе го­ла во груп­на­та фа­за од ЛШ. По­ло­ви­на­та го­ло­ви (10) ги по­стиг­на...

J’accuse!

УТРЕ: АНАЛИЗА НА ЉУПЧО КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ Во својата најнова анализа, со впечатлив наслов „Обвинувам“, академик Коцарев, во духот на писмото на Емил Зола,...

Минирање на третиот носечки столб

Со еден удар, и пред домашната и пред меѓународната јавност, а пред сѐ пред Европската комисија, со која, ако имаат среќа, преговорите ќе треба...

Не било политичко силување, „власта си го барала“

Се направија „три круга околу“, односно се направија три средби во три недели, демек ете се дебатира, се расправа, аргументира, а сѐ е само...

Со вакцини до глобална доминација: Лекции по дипломатија од Кина

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација Вакцина-дипломатијата е познат пристап во меѓународните...