Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25397)

Балканот на дното на табелата за употребата на вештачката интелигенција...

Заедничко за државите од Западен Балкан е што тие во принцип немаат визија за употребата на вештачката интелигенција во општествата. Слабиот акцент за следење...

Енергетска транзиција и обезбедување стабилни извори на енергија

Постепена енергетска транзиција во Македонија е неопходност и нешто неминовно во наредните децении, но можностите за брза транзиција се мошне ограничени. Кои се можните...

Возобновување на Охридската архиепископија

Глаголење на христијанин од Македонија (2) Првото заседание на македонските делегати на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија (АСНОМ) се одржа во манастирот „Свети...

Потребни се дополнителни стратегии за новите соеви на коронавирусот

Иако широкораспространетата вакцинација против ковид-19 останува главен приоритет, појавата на варијантата омикрон покажува дека се потребни дополнителни линии на одбрана. Најперспективното решение се наоѓа...

Како светот да ја изгради одбраната против ширењето на омикрон

Првичната реакција на многу влади во светот за забрана на влез за патници од Јужна Африка и соседните држави по појавата на новиот сој...

Откриен предизвикувачот на ретките крвни згрутчувања по вакцинирањето со „Астра Зенека“

Аденовирусот има исклучително негативна површина, а тромбоцитниот фактор е исклучително позитивен, па заемно многу добро се вклопуваат Комбиниран тим научници од двете страни на Атлантикот на прагот...

Вакцинирајте се со трета доза и не паничете поради омикрон!

Шефот на „Бионтек“ претпоставува дека имунизираните лица ќе имаат високо ниво на заштита од сериозна болест, дури и ако се инфицирани со сојот омикрон Варијантата...

Сиромаштијата и невработеноста голем проблем во ковид-ерата

И покрај тоа што омикрон, новата мутација на коронавирусот, првпат беше откриен во јужноафриканските земји и беше класифициран како причина за загриженост од СЗО,...

За оружје има пари, а за борба против коронавирусот – не?

Државите од ЕУ изминатата година потрошиле неверојатни 200 милијарди евра, пари наменети за оружје и зајакнување на нивната одбрана во екот на пандемијата. Овие...

Тимски лидер што не е тимски аутсајдер

Како што забележуваат нашите соговорници, авторитаризмот, култот кон лидерот и султан-одлучувањето се провираат како нишка низ целиот систем, загрозувајќи ги конкурентноста на квалитетните човечки...