Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25397)

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Капсулата наменета за асистирано самоубиство доби одобрение во Швајцарија, а нејзиниот креатор верува дека следната година би требало да биде подготвена за употреба во...

Македонски наслови на декемвриската кинотечна програма

Декемвриската програмa во Кинотеката на Македонија започнува со „Мобил фестивал“. Потоа во понудата за декември е проекцијата на „Нечиста крв - грев на предците“,...

Малезија го добива вториот највисок облакодер во светот

Нов облакодер се гради во Куала Лумпур, Малезија, кој е втора највисока зграда во светот. Станува збор за облакодер висок 678,9 метри, со 118...

Излезе романот „Досадников“ на Ана Багрјана

„Македоника литера“ го објави романот „Досадников“ на украинската писателка и преведувачка Ана Багрјана, во превод од украински јазик на Ленче Тосева. Романот е добитник...

Цитати на Анаис Нин за животот, слободата и за пишувањето

Животот е толку флуиден што можеме само да се надеваме дека барем еднаш сме успеале да искористиме свеж и чист момент на уживање без...

Земјотрес од вонвременска музика на култни групи и изведувачи

По финалето на 23-от „Таксират“ Уникатниот, долговечен и еден од најуспешните музички фестивали во Европа, а сепак наш, „Таксират“, по 23-ти пат се одржа завчеравечер...

„Гранд хотел Европа“ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“, во рамките на проектот „Храбри нови зборови, прекрасни нови светови“, ја објави книгата „Гранд хотел Европа“ од холандскиот автор Илја Леонард...

Седум награди за „Врба“ на Манчевски

„Врба“ на Милчо Манчевски изминатава недела освои три награди и четири почесни признанија, а имаше и грчка и француска премиера на Маратонскиот филмски фестивал...

Видеозаписи со поезијата на Конески на шест јазици

Реализирана програмата во чест на великанот Во годинава што изминува, Владата ја усвои Националната програма „2021 – година во чест на Блаже Конески“, која е...

Фаворитот за нов шеф на дипломатијата мамел во својата биографија

Бугарија Димитар Гардев, кој се сметаше за фаворит на партијата Има таков народ за функцијата нов министер за надворешни работи на Бугарија, споделил неточна информација...