Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25367)

Костени – симбол на есента и богатство за здравјето

Здрава храна Витаминот Б од костените помага во растот на црвените крвни зрнца, ги разградува јаглехидратите, протеините и мастите и дава енергија и сила. Богатството...

Денеска во историјата

3 ноември 2020: Поранешниот потпретседател Џо Бајден и кандидатката Камала Харис победија на претседателските избори во САД, но претседателот Доналд Трамп обвини за измама...

Секоја минута во 2020 година во светот се користеле три милиони...

Истражување Со пандемијата на ковид-19, која трае речиси две години, зголемена е употребата на маски и ракавици, а бројките прикажани во спроведеното истражување ја откриваат...

По седум „пеколни“ години, Земјата навлегува во „непознат терен“

СВЕТСКАТА МЕТЕОРОЛОШКА ОРГАНИЗАЦИЈА ПРЕДУПРЕДУВА Последните седум години (од 2015 до 2021 година) се најтопли откако се мери температурата на Земјата - објави Светската метеоролошка организација...

Педесетгодишни Британци се враќаат кај своите родители!

Пандемијата го смени начинот на живот Пандемијата на коронавирусот во Велика Британија придонесе сѐ повеќе средовечни луѓе да се враќаат кај своите родители, велат стручњаците....

Занимливости

Меридијанска порта – најголемата порта во „Забранетиот град“ Во споредба со другите порти во „Забранетиот град“ во Пекинг, Меридијанска порта има два испакнати краци, кои...

Панорама / Директивата на Гренел!

Белград - Од почетокот на пандемијата, досега во Србија 10.018 луѓе ја изгубија битката со коронавирусот. Српските здравствени власти информираат дека во изминатите 24...

Кандидати за пратеници соработувале со поранешни служби

Вкупно 57 кандидати за пратеници за изборите на 14 ноември се поврзани со поранешната Државна безбедност од времето на комунизмот, соопшти бугарската Комисија за...

Балкански стратегии за одбрана од бранот поскапувања

Во насока на заштита на стандардот на граѓаните се разгледуваат или веќе се применуваат повеќе опции во земјите од Балканот. Во некои од нив...

Буџетот за следната година изнесува 4,43 милијарди евра

Вкупните буџетски расходи идната година ќе изнесуваат 272,4 милијарди денари (околу 4,43 милијарди евра), или 35,2 отсто од домашниот бруто-производ. Вкупните приходи се проектирани...