Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25365)

Животни

Помалите раси на кучиња имаат поголеми проблеми со непцата и губење на забите Пародонталната болест е еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат кучињата....

Лего-коцките би можеле да ги спасат коралните гребени во Сингапур

Сингапур е дом на една третина од коралните гребени во светот, што е огромно количество за една толку мала земја. Коралните гребени се важни...

„Гладно дрво“ е една од најпопуларните атракции во Даблин

­Една од туристичките атракции што би требало да се посетат во Даблин, секако, е таканареченото гладно дрво. Се проценува дека е старо 80 години,...

Чиле ќе се бори против сушата со вештачки глечери

Група чилеански климатолози се обидуваат да ги искористат врнежите во текот на зимските месеци на јужната хемисфера и да ја замрзнат водата во вештачки...

Шумите со децении обезбедуваат плати во националните паркови

Mеѓународна практика за финансирање на националните паркови е од буџетот на државата. Во Македонија и уште само во неколку држави, парковите се оставени сами...

„Тома“, шпански евергрини и документарци во програмата на Кинотеката

Филмот „Тома“ на Драган Бјелогрлиќ, динамична сторија за животот и доживувањата на легендарниот пејач Тома Здравковиќ, како секој вистински филмски хит на Балканот, веќе...

Нов термин за „Последната лента на Крап“

„Последната лента на Крап“, во изведба на маестралниот Ѓорѓи Јолевски, првенец на МНТ, и 30-минутен разговор со него се закажани на 3 ноември, на...

Енди Ворхол и полароидите, 1972 година

Славниот попарт-уметник Енди Ворхол имал посебна пасија кон полароидите, фотографирал разни теми, а направил портрети и на ѕвезди како Џек Николсон, Одри Хепберн и...

МНТ освои четири награди во Босна и Херцеговина

Македонскиот народен театар освои четири награди на театарскиот фестивал „Живи фест“ во Босна и Херцеговина, за претставата „Нема да биде крај на светот“, од...

Македонски етнолошки филмови учествувале на фестивали уште во 1960-тите години

Развојот на овој жанр на филмови зависи исклучиво од нас етнолозите, колку ние ќе се ангажираме, ќе вложиме енергија и љубов за доброто не...