Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25357)

Темното чоколадо ги намалува проблемите со срцето, крвниот притисок и шеќерот...

Медицински совет Темното чоколадо се смета за здраво уживање, со 70 проценти или повеќе какао, богато со билни соединенија, наречени флавоноиди и флаваноли, кои се...

Маицата на „Диор“ во фокусот благодарение на Пенелопе Круз

Марија Грација Кири, денеска уметничка директорка на модната куќа „Диор“, кога дојде на таа позиција во 2016 година, веднаш ги извести сите дека ќе...

Аеродромот во Виена ја добива најголемата соларна електроцентрала во Австрија

Најголемата соларна електроцентрала во Австрија се гради на аеродромот во Виена. Осум соларни постројки ќе произведуваат речиси една третина од годишната потрошувачка на електрична...

„Ербас“ тестира беспилотен соларен авион

Воздушниот гигант „Ербас“ тестира авион на соларна енергија, за кој се надева дека ќе им донесе интернет на неколку милијарди луѓе низ целиот свет...

Премиера на претставата „Да, инспекторе, претстава со грешки“ во прилепскиот театар

„Да, инспекторе, претстава со грешки“ по мотиви на текст од Хенри Џонатан Хенри, во режија на Синиша Ефтимов, ќe биде премиерно изведена на сцената...

Да живеев како Тома, и мене ќе ме немаше

Војче Китановски настапил на многу концерти на легендарниот Здравковиќ Познатиот македонски хуморист, имитатор и водител Војче Китаноски од 1985 до 1991 година соработувал со легендарниот...

Јана Манева-Чупоска изложува во Нови Сад

Изложбата на цртежи и колажи на Јана Манева-Чупоска со наслов „Љубовници во пандемија“ се претставува во Националниот музеј на Војводина во Нови Сад, Србија....

Наскоро излегува нова верзија на филмот „Сам дома“

Стриминг-сервисот „Дизни +“ го објави првиот трејлер на новиот филм базиран на детскиот класик „Сам дома“. Се вика „Хоум свит хоум алоун“ и излегува...

„Дизни“ ги одложи премиерите на сите филмови на „Марвел“ за...

„Дизни“ одлучи да го промени календарот за објавување на филмовите на „Марвел“, но и петтото продолжение на „Индијана Џонс“, чии премиери се закажани за...

Поезијата станува филм поради она чистото што ни се случува во...

Во Скопје, публиката имаше можност да погледне седум поетски филма на Бактијаревиќ, правени според песни на светски поетски имиња, како што се Сергеј Тимофеев,...