Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25279)

НАСА го реши проблемот со телескопот „Хабл“

Откако американската вселенска агенција НАСА успеа да го реши проблемот, вселенскиот телескоп „Хабл“ конечно „се разбуди“. „Хабл“ повторно е онлајн, по успешната процедура што...

Медитеранската кујна го намалува ризикот од ковид-19

Медитеранскиот начин на исхрана, кој се состои од многу овошје, зеленчук и риба, може да го намали ризикот од заразување со ковид-19, а во...

Французин дизајнира луксузен „стаклен“ воз

Францускиот дизајнер Тиери Гоген се потпишува на дизајнот на спектакуларниот луксузен „стаклен“ воз што наскоро ќе стане реалност. Гоген е познат по својата работа на...

Егоизмот ги убива врските

Генерално, денес, луѓето се значително попромискуитетни и посклони кон краткорочни авантури од порано. И жените и мажите сега имаат поголем број партнери, додека истовремено...

Што треба да знаете пред да земете ’рчко за домашно милениче

’Рчкото е идеално милениче бидејќи е забавно и не бара многу простор затоа што е ситно. Пред да одлучите да го чувате, има неколку...

„Кога во Крушево“ повторно со адреналинска програма

Настанот „Вен ин Крушево“ или „Кога во Крушево“ повторно се враќа со адреналинска програма, концерти на отворено, параглајдинг, планинарење, велосипедизам, јавање коњи, кајакарење, СУП... Фестивалот...

Снимен документарецот „Возот кој никогаш не дојде“

Продолжува соработката помеѓу ансамблот „Македонија“, продукцијата „Аристон“ и „Проспериум филмс“. Откако во 2020 година беше сниман краткиот документарен филм „Овчеполско оро“ во дворот на...

„Трепет“ ги спојува класичната и традиционалната музика

Кларинетистот Благојче Трајковски во соработка со пејачката и виолинистка Андријана Јаневска го создаде инструменталното дело „Трепет“. Посебните емоции произлегуваат и од прекрасната придружба од камерниот...

Наоми Кемпбел заштитно лице на новата колекција на „Барбери“

Британската манекенка Наоми Кемпбел е заштитно лице на новата колекција на модната куќа „Барбери“, наречена „Монограм на летото“. Колекцијата содржи бикини со ленти, панталони со...

„Дрими пасиџ“ е новата капсулна колекција на Росица Мршиќ

Ова е 25-та колекција по ред на брендот на Росица Мршиќ, кој е основан во 2009 година Новата капсулна колекција „Дрими пасиџ“ (Dreamy Passage) на...