Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25279)

Италија кандидат за домаќин на ЕП 2028 и на СП 2030?

Прв предуслов за такво нешто е реновирање или градење нови стадиони, изјави шефот на Италијанската фудбалска федерација, Габриеле Гравина ФУДБАЛ Италија, новиот европски првак во фудбал,...

Погачар ја одбрани титулата во супериорен стил

Погачар, покрај „жолтата маичка“ наменета за победникот во генерален пласман, беше најдобар и во уште две категории, за млад возач до 25 години (бела...

Жоржињо и Левандовски ја заслужуваат „златната топка“

Тешко е да се избира кој е најдобар меѓу многуте квалитетни и успешни играчи годинава, но ако мерило се освоените титули, тогаш „топката“ треба...

На ЛОИ ќе настапат и Педри, Симон, Алвес, Олмо, Очоа, Асенсио…

ЛОИ официјално почнуваат в петок, но на фудбалскиот турнир ќе се игра веќе од четврток. Титулата ја брани Бразил ФУДБАЛ Шпанецот Педри, најдобриот млад фудбалер на...

ЕП со 32 репрезентации не е лоша идеја

Завршен турнир на ЕП со 32 репрезентации? Зошто да не, јас сум за, идејата е добра, вели новиот македонски селектор Благоја Милевски, а слични...

Пандемијата како „кец на десетка“ за криминалците

Светот и здравствените системи потклекнаа пред пандемијата, а криминалот и криминалните организации, пак, ја искористија својата шанса. И покрај многубројните механизми и контроли на...

Корупција наместо Ал каеда

Преиздавањето на извршната наредба на претседателот Бајден главно го сврти вниманието на геополитичките диктати во регионот (вклучувајќи ме и мене, со колумната објавена на...

Пандемијата закана по женското лидерство

Ковид-19 предизвика голем број жени да ги напуштат работните места токму кога беа многу потребни на лидерските позиции, вклучувајќи го и јавното здравство. Без...