Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25279)

Зошто договорот од Нивици е необврзувачки за нашата држава

Според професорот Игор Јанев, научен советник и познавач на меѓународното право на Универзитетот во Белград, тоа што во Преспанскиот договор Македонија не е означена...

Каде може да стане задолжителна вакцината против ковид-19

Во своето обраќање на 12 јули, францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека ќе се воведе задолжителна вакцинација за здравствените работници во болниците и во...

Десет отсто од светската популација се борат со глад

Во извештајот на ООН за недостиг од храна, меѓу другото, се наведува дека бројот на луѓето што гладуваат значително е пораснат и дека бројката...

„Мојот сон е да прескокнам осум метри“

Само 250 луѓе во историјата на атлетиката ја имаат поминато оваа бариера, вели Андреас Трајковски, роден во Копенхаген, Данска, со македонски корени, кој од...

Пратеничкиот имунитет – инструмент на честа (зло)употреба

Кои се улогата, значењето, предностите и недостатоците на инструментот пратенички имунитет. Колку истиот тој се употребува во интерес на граѓаните и државата или можеби...

Рос Браун: Водородот може да биде идно гориво во Ф1

Можеби водородот е решението што може да го има Формула 1, со што ќе ја одржуваме бучавата, ќе ја задржуваме емоцијата, но и ќе...

Спортски вести

Државни почести за фудбалерите на Италија Италијанскиот претседател Серџо Матарела им додели „Орден за заслуги на италијанската република“ на селекторот Роберто Манчини и на неговите...

За три месеци дури 29 самоубиства во Македонија

Најчесто мажите се тие што посегнуваат по сопствениот живот. Од вкупната бројка на самоубиени, дури 21 лице се мажи, а осум се жени. Според...

Меѓународната правда како синоним за неправда

Аналитичари, дипломати, правници, но и пошироката јавноста се едногласни во тврдењето дека поимот за меѓународна правда во Македонија се одомашил во спротивна конотација и...

Мирко Наџаков – штипска фудбалска и тренерска легенда

Наџаков беше член на составот на Брегалница што ја освои првата титула првак на Македонија во 1964 година. Тој и како тренер остави печат...