Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25278)

Чистење на лицето со газирана вода

Газираната вода ја забрзува циркулацијата, ги шири крвните садови и обезбедува подобро снабдување на кожата со кислород. Не се препорачува за редовно миење на...

Во Рио де Жанеиро паркот за отпад функционира одлично

Во бразилскиот град Рио де Жанеиро, големиот парк за собирање отпад станува сè поважен за заедницата. Медиумите посочуваат дека ова е првиот поголем парк...

Интервјуто на Опра Винфри со Хари и Меган номинирано за...

Интервјуто бомба, како што многумина го нарекуваат, влезе во трка за наградата „еми“, во категоријата хостиран документарен серијал или посебна категорија. Разговорот што Опра Винфри...

Сѐ уште има луѓe што со нетрпение го чекаат секој нов...

Ненад Деспотовиќ, дистрибутер на весници на „Нова Македонија“ Веќе триесет години колпортерот Ненад Деспотовиќ е во нераскинлива врска со весникот „Нова Македонија“. Тој е задолжен...

Цртежот на Да Винчи купен за 2,5 фунти, продаден за 8,8...

Цртежот на Леонардо да Винчи „Мечка на главата“ беше продаден на аукција за рекордни 8,8 милиони фунти. Цртежот е направен на розовa-беж хартија, со...

Погребување спалени покојници откриено на Гимбабица во Преспа

Годинава првпат на некрополата и во Преспанскиот Регион се откриени гробови што претставуваат правоаголни јами, слободно вкопани во здравицата, без каква било конструкција На хеленистичката...

Им се ограничува движењето на невакцинираните

Грција Од вчера во Грција ќе биде задолжителна вакцинацијата за работници во одредени сектори, а ќе стапат во сила и новите мерки за затворените установи....

Високата корупција ги брка младите во странство

Ако порано главната причина за иселување на луѓето беше неможноста да се најде слободно работно место, а уште помалку и добро платено, сега како...

Рекордна економска активност во ТИРЗ

И бројот на вработените во технолошко-индустриските развојни зони пораснал, така што тој сега изнесува 14.320 лица, што во однос на просечниот број на вработени...

Бизнисот со нетрпение го очекува новиот гасовод

Од аспект на бизнисот, сите енергенти се важни бидејќи се составен дел од оперативните трошоци на компаниите, но исто така важно е снабдувањето да...