Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25278)

Живко Поповски-Цветин му подари уметнички дела на Горан Пандев

Во името на „Нова Македонија“ и во мое лично име, голема благодарност за твојата мисија и твојата порака што ја упати до сите луѓе...

Сиромаштијата го нагризува југот од Европа

Новите првични процени на „Евростат“ го откриваат можното влијание на пандемиската 2020 година што го остави врз економски најризичните земји од Европската Унија (ЕУ)....

Како Манчини предизвика ренесанса со спојување на италијанските тренерски идеи

Ако се истражува подлабоко, можеби има повеќе од еден човек зад оваа италијанска ренесанса. Знаците биле таму. Италија беше втора на претходните две ЕП...

Корона-кризата го сруши рејтингот на светските лидери

По катастрофалниот втор бран на ковид-19 во Индија, премиерот Нарендра Моди го загуби првото место на ранг-листата за најдобар рејтинг меѓу 13 светски лидери....

Воените проекти на ЕУ ставени под мраз

Откако поминаа повеќе од три години од воведувањето на новиот воен пакт ПЕСКО во ЕУ, уште се чека повеќето програми и воени мисии да...

Бајден се врати на сцената, но дали и Америка?

Силите во подем јасно ја препознаваат клучната важност на трговските, дипломатските и политичките врски на нивните земји со нивната сфера на влијание. Но, за...

За историско единство на Русите и Украинците

Клучните поенти од колумната на претседателот на Русија, Владимир Путин, ги добивме од Амбасадата на Руската Федерација во Македонија Неодамна, одговарајќи на прашање за руско-украинските...

Паметни вооружени дронови ќе ги чуваат небата

Новата генерација дронови со вештачка интелигенција може да се користат за страшни цели од страна на опасни држави, криминални групи и психопати, велат Вивек...

Никој не е над Уставот и законите

Фактот што Македонија заглави во евроинтегративниот процес исполнувајќи „некопенхашки“ критериуми на своите соседи, кои го злоупотребуваат приматот на членството во ЕУ, никако не значи...

Зелените партии ги кројат глобалните трендови

Како некогашно движење од маргините, зелените партии сè повеќе ја обликуваат дебатата во државите низ светот, но останува да се види колку навистина имаат...